زندگينامه
- (44 Body)  Print

سال‌شمار زندگي آيت الله امامي کاشاني

مقدمه : آيت الله امامي کاشاني از شخصيت‌هاي شناخته‌شده و تاثيرگذار در تاريخ شکوهمند انقلاب اسلامي اند که در مقاطع مختلف انقلاب نقش سازنده و ويژه‌اي را ايفا نموده اند. ايشان از شخصيت‌هايي است که بيش و پيش از سياسي بودن، از چهره‌هاي اخلاقي، فرهنگي و علمي محسوب شده و از اين‌رو، زندگي ايشان مورد توجه بوده و مي‌تواند به عنوان الگويي براي افراد مختلف پير و جوان محسوب گردد. لذا معظمٌ له موافقت نمودند تا زندگي‌نامه ايشان به نگارش درآيد. در اين نوشتار، آنچه داخل گيومه «» قرار گرفته اند مواردي است که ايشان نقل نموده اند و ساير موارد از منابع مختلف گردآوري شده است. سعي شده تا حد امکان تصاويري تهيه گردد. اين زندگي‌نامه را به صورت سال‌شمار نگاشته شد تا دقت بيشتري برخوردار گردد.

 

1.تولد در محله کلهر کاشان/ (10-7-1310شمسي(

«فرزند مرحوم ميرزا ابوتراب امام جمعه (امام جمعه كاشان) و مادر مرحومه خانم زهرا امامي رحمت‌الله‌عليهما. پدران اين جانب نسل در نسل اقامه نماز جمعه كاشان را بر عهده داشته اند.»

2.ورود به دوره دبستان/ (1317(

«تحصيلات‌ ابتدايي‌ خود را در يکي‌ از دبستان‌هاي‌ کاشان‌ به‌ مديريت‌ مرحوم جناب مستطاب سيدمحمد تسليمي‌ رحمت‌الله‌عليه ـ که‌ سيد بزرگوار و بسيار وارسته‌ بودندـ گذراندم.»

3.ورود به حوزه کاشان/(1323)

«ادبيات عرب را در شهر کاشان، در حوزه علميه مرحوم آيت الله العظمي ميرسيدعلي يثربي در زيارت حبيب بن موسي و در گذر باباولي در حوزه علميه مرحوم حجت الاسلام والمسلمين صبوري گذراندم و عمده ادبيات عرب را نزد آيت الله راستي دام بقائه و عزه خواندم.

در همان سنين يعني در چهارده‌سالگي معمّم شدم. داستان اين بود که جناب آقاي محمد اصولي مقسّم شهريه مرحوم آيت الله يثربي در حوزه بود. آمدند به حجره من و گفتند که خدمت آقا بودم، يعني آيت الله العظمي يثربي، صحبت بود که بايد سر شما عمامه گذاشت و اجازه ندهيم مثل ساير برادرانتان که سراغ دانشگاه و کارهاي ديگر رفتند بشويد. همانجا ترتيب عمامه و عبا را دادند و آقاي اصولي هم عمامه را پيچيدند و سر من گذاشتند. آن وقت من چهارده سال داشتم و هنوز به تکليف نرسيده بودم. تازه داشتم سيوطي مي‌خواندم.»

4.عزيمت به تهران و ورود به مدرسه سپهسالار/(1328)

«داستان سفرم به تهران چنين بود که در مجلسي که به همراه مرحوم پدرم بوديم. مرحوم آيت الله سيد علي يثربي تشريف داشتند. آقا از من پرسيدند که چرا عينک زده اي؟ پدرم به ايشان گفتند که آقا محمد خيلي به مطالعه علاقه دارد و شب‌ها هم کتاب مي‌خواند و الفيه ابن مالک را حفظ اند. البته خودشان مي‌دانستند که من مدرسه ايشان مي‌روم چون در مسير و داخل مدرسه مرا ديده بودند و مي‌شناختند. مرحوم آيت الله يثربي گفتند : "شما مرتب درس بخوان به هرجا که مي‌خواهي مي‌رسي و لازم نيست که شب‌ها بيدار بماني". همين موجب شد که تصميم بگيرم ديگر کاشان نمانم چون در کاشان، پدر رفت‌وآمد زياد داشت و همه کارها را هم من بايد انجام مي‌دادم، پذيرايي و همه کارها و لذا در کاشان نمي‌توانستم درس بخوانم. اين بود که رفتم خدمت ايشان براي مشورت و به ايشان گفتم که در کاشان درس خواندن براي من مشکل است. پدر هم گفتند که در قم هم ايشان تنهاست ولي برادرش در تهران است و مي‌تواند برود و به او سر بزند. آيت الله يثربي گفتند که پس برود مدرسه سپهسالار، آقا سيد کاظم عصار آنجا هستند و علماي بزرگي آنجا هستند بروند آنجا درس بخواند. اينطور شد که آمدم تهران. آقا سيد کاظم عصار شاگرد آقا ضياء عراقي بود. لذا تصميم گرفتم که بيايم تهران. اما تهران آنطور که مي‌خواستم نبود. اساتيد برجسته‌اي داشت اما فضا فضاي درسي نبود. يک‌سري دانشجوها و محصلين مدرسه دارالفنون هم آنجا آمده بودند که اصلا در فضاي طلبگي نبودند. دو ماهي بودم و ديدم اصلا فضاي درسي نيست. خدمت مرحوم آقاي راشد رسيدم و گفتم که مشکلي هست که فضاي اينجا آنچنان که مي‌خواستم علمي نيست و از طرفي هم در کاشان نمي‌توانم درس بخوانم. برخي به من توصيه مي‌کنند که حوزه را رها کنم و به دانشگاه معقول و منقول بروم. برخي هم مي‌گويند برو قم. نمي‌دانم چه کنم؟ آقاي راشد گفتند که مولوي در مثنوي خود حديثي را نقل مي‌کند از حضرت رسول? که "استفت قلبك و لو افتاك المفتون‏"[2]

شب جمعه‌اي بود و مانده بودم که چه کنم. نگاهم افتاد به مفاتيح و باز کردم و نماز امام زمان عجل‌الله‌تعالي‌فرجه آمد که در شب جمعه بايد خوانده شود و رو به قبله بخوابيد تا حاجت شما برآورده شود، حاجتتان را به شما مي‌دهند. من وضو گرفتم و نماز را بعد از نيمه شب خواندم. دست راست خوابيدم. تا خوابيدم در خواب ديدم که سيدي وارد اتاق شد و فرمودند : "به سمت پيغمبر بيا". من فهميدم که فرجي خواهد شد. فردا کاري پيش آمد و براي آن رفتم کاشان. آنجا صحبت شد که آيت الله بروجردي به کساني که الفيه ابن مالک را از حفظ باشند جايزه مي‌دهد. مرحوم پدرم نامه‌اي به آيت الله بروجردي نوشتند و من آن نامه را پيش مرحوم آيت الله بروجردي بردم.»

5.ورود به حوزه قم/(1328 تا 1340)

«شنيده بودم که آيت الله العظمي بروجردي به طلبه‌هايي که الفيه ابن مالک را حفظ باشند جايزه مي‌دهند. به وسيله مرحوم حجت الاسلام شيخ قوام وشنوه‌اي به محضر آيت الله العظمي بروجردي رسيدم و مورد تفقد آيت الله بروجردي قرار گرفتم.

در آن زمان حجت الاسلام والمسلمين مرحوم حاج آقا عبد الله آل آقا از طرف آيت الله بروجردي متولي مدرسه فيضيه بودند. مرحوم آقاي حاج شيخ قوام وشنوه‌اي به مرحوم آقاي آل آقا سفارش کردند که اين جوان مورد عنايت آقا هستند. اگر در حجره‌اي براي ايشان جا داشته باشد خوب است. ايشان هم مرا شناختند و مورد لطف قرار دادند. در همان لحظه، مرحوم آيت الله مهدوي کني لب حوض مدرسه فيضيه نشسته بود و وضو مي‌گرفت. مرحوم آل آقا به ايشان گفت که اين آقاي امامي اهل کاشان است. اگر ممکن است ايشان به حجره شما بيايد. مرحوم آقاي مهدوي هم پذيرفت و گفتند من رفقاي هم‌حجره‌اي را راضي مي‌کنم. من هم با آقاي مهدوي رفتيم حجره بالا و به اين شکل در مدرسه فيضيه مستقر شدم.

مرحوم آيت الله بروجردي به طلابي شهريه مي‌داد که رسايل و مکاسب را امتحان دهد و مدرسه فيضيه هم که اصلا جا نداشت. من هم تازه ادبيات خوانده بودم و شرح لمعه و قوانين را نخوانده بودم ولي آيت الله بروجردي به من شهريه دادند. در آن زمان شهريه نيز نفري 12 تومان بود اما آقاي وشنوه‌اي به من گفتند آقا براي شما در دفتر حسب الامري مقرر نموده اند که ماهي 20 تومان بدهند. با آيت الله مهدوي کني و برادرشان آيت الله باقري در فيضيه و بعد در مدرسه آيت الله حجت هم‌حجره بودم. همين آشنايي با آقاي مهدوي آغاز دوستي‌اي بود که تا پايان عمرشان يعني بيش از 60 سال ادامه يافت. آن لحظه موجب شد که 63 سال با هم باشيم»

آيت الله امامي ادامه «مطول» را نزد آيت‌الله موسي‌ صدر فراگرفت‌. حاج آقا مهدي حائري منظومه ملاهادي قسمت منطق را مي‌گفتند و «شرح‌ لمعه» و قسمتي‌ از کتاب‌ «قوانين» در اصول‌ فقه را در محضر شهيد آيت‌الله صدوقي آموخت‌. «بيع‌ مکاسب» را نزد آيت‌الله شهاب‌الدين‌ مرعشي‌ نجفي‌، «خيارات‌ مکاسب» و دو جلد از «کفايه‌الاصول» را نزد آيت‌الله مجاهدي‌ تبريزي، «رسائل شيخ مرتضي انصاري» را نزد آيت‌الله علي‌ مشکيني‌ آموخت‌. ايشان همچنين در درس آيت الله حاج شيخ مرتضي حائري و حاج ميرزا جواد تبريزي شرکت مي‌نموده اند.

 

6.ورود به درس فقه و اصول امام راحل(ره)/(1333 تا 1340)

«در 23 سالگي‌ در درس‌ خارج‌ فقه‌ نزد امام‌ خميني‌ شركت نمودم و بخشي‌ از اصول‌ را نزد آيت‌الله محقق‌ داماد فراگرفتم‌.

امام روزي دو درس مي‌گفتند؛ صبح‌ها فقه مي‌گفتند و عصرها هم اصول. و من در درس ايشان مي‌رفتم. علت اينکه من درس امام را انتخاب کردم اين بود که ايشان درس را خوب بيان مي‌کرد مخصوصا اصول را. وقتي رفتم درس امام، وقت‌هايي که مي‌آمدم کاشان مي‌رفتم خدمت مرحوم آيت الله مير سيد علي يثربي، به ايشان خيلي ارادت داشتم. دوست داشتم که به چهره نوراني ايشان نگاه کنم. مي‌رفتم به منزل ايشان. امام شاگرد آيت الله يثربي است و وقتي آيت الله يثربي از نجف به قم آمده بودند از جمله شاگرداني که پيش ايشان بودند امام راحل بود و آقاي داماد و آقاي مرعشي نجفي. وقتي مي‌رسيدم خدمت ايشان، ايشان مي‌دانستند که درس امام مي‌روم مي‌گفتند: "بگو آشيخ محمد، حاج آقا روح الله چي ميگه؟" و من درس را مي‌گفتم. آن وقت ايشان نظر خودشان را مي‌گفتند و من دفاع مي‌کردم و بحث بالا مي‌گرفت. تسلط آيت الله يثربي بر فقه و اصول عجيب بود و حافظه ايشان نيز فوق العاده قوي بود.

يکبار که خدمت امام راحل بودم به ايشان گفتم که وقتي به کاشان مي‌روم خدمت آيت الله يثربي مباحث شما مطرح مي‌شود. امام خيلي احوال‌پرسي کردند و خيلي ابراز احترام مي‌کردند».

7.ورود به درس فلسفه علامه طباطبايي/(1333 تا 1340)

«اسفار را نزد علامه‌ طباطبايي‌ فراگرفتم‌. در دوره تابستان به‌ اتفاق آقاي سيدجلال‌ آشتياني‌، آقاي مهدوي‌ کني‌ و آقاي باقري‌ کني‌ در محضر علامه سيدابوالحسن‌ رفيعي‌ مي رفتيم و در محضر ايشان سفر نفس اسفار و فصوص الحکم را استفاده کردم.»

8.ورود به تهران/(1340)

« از سال‌ 1340‌ فعاليت‌هاي‌ سياسي‌ خود را عليه‌ رژيم‌ با سخنراني‌هاي‌ خود در جلسات‌ هفتگي‌ و مساجد تهران‌ آغاز کردم. هم‌زمان‌ با سخنراني‌هاي‌ امام‌ خميني‌ در قم‌ و صدور اعلاميه‌هاي‌ ايشان‌، سخنراني‌هاي‌ خود را حول‌ سخنان‌ و بيانيه‌هاي‌ امام‌ آغاز کردم که‌ براي‌ رژيم‌ مزاحمت‌هايي‌ را دربرداشت‌. اوج‌ اين‌ سخنراني‌ها در پانزده خرداد بود.

همچنين فعاليت‌هاي علمي خود را نيز ادامه دادم و در مدرسه علميه مرحوم لاله‌زاري عبدالعظيم‌، در مدرسه مروي‌، و مدرسه‌ آذربايجاني‌ها در بازار تهران‌ و مسجد ابوالفتح‌خان‌ در ميدان‌ خراسان‌، دروس‌ شرح‌ لمعه‌، رسائل‌، مکاسب‌، کفايه‌ و منظومه‌ را تدريس‌ مي‌کردم.»

9.سفر به عتبات عاليات/ (1343)

«در مدت كوتاه اقامت در نجف، در درس آيت الله حاکيم و آيت الله خويي شرکت نمودم.»

10.سخنراني‌هاي‌ متعددي‌ در مساجد تهران عليه رژيم شاه/ (1349تا 1350)

«در آن سال‌ها سخنراني‌هاي‌ متعددي‌ در مساجد تهران‌ از جمله‌ مسجد هدايت‌، عليه‌ رژيم‌ ايراد مي‌کردم تا اينكه بالاخره منبرم ممنوع شد.»

11.سخنراني در ‌مسجد چهارراه‌ کوکاکولاي‌ تهران‌/(1355تا1356)

«امامت جماعت را داشتم و شب‌ها در مسجد جليلي‌ تهران‌ ـ که‌ پيشنماز آن‌ آيت‌الله مهدوي‌ کني‌ بود ـ سخنراني‌ مي‌کردم و براي دانش‌جويان نيز تدريس مي‌کردم اما رژيم به اين هم راضي نشد و بالاخره حكم تبعيد مرا به شهر گنبدکابوس صادر کرد.»

12.صدور حکم تبعيد به گنبد کابوس توسط ساواک/(1354)

«البته حكم تبعيدم به دليل ناهماهنگي شهرباني‌ و ژاندارمري كه ‌هر كدام گمان نموده بودند که ديگري حکم تبعيدم را اجرا کرده اجرا نشد. پس از انقلاب و بررسي اسناد باقي‌مانده موضوع روشن شد.»

13.تشکيل هسته‌ مرکزي روحانيت‌ مبارز تهران/(1356)

«عضو جامعه روحانيت مبارز تهران بودم و به دنبال صدور حکم و بيانيه امام خميني(ره) آن را منتشر و به همه نقاط ارسال مي‌نمويم».

14.مبارزات مختلف براي وادار کردن رژيم به صدور اجازه ورود امام(ره)(17-11-1357)

«در جامعه روحانيت مبارز مشهد که البته گرداننده آن آيت الله خامنه‌اي بودند وليکن آقاي مرواريد و آقاي تهراني هم بودند. از ما هم قرار بود سه نفر ملحق به جامع روحانيت مشهد در بيمارستان بشوند. سه نفر يعني آقاي مهدوي کني و آقاي انواري و من تعيين شديم و رفتيم مشهد. آنجا شعار زياد مي‌دادند. حکومت نظامي هم شديد بود. آخر شب که شد آقاي خامنه‌اي به من و آقاي مهدوي و آقاي انواري گفتند به احتمال قوي امشب حمله است. مصلحت نيست اتاق جلو باشيد. به اتاق‌هاي آخري برويد. چون نيروهاي ديگر جلو بودند ما به اتاق آخر رفتيم. به آقاي مهدوي گفتم من چهار قل را مي‌خوانم و مي‌خوابم. آقاي مهدوي گفتند بهتر است چهار رکعت نماز بخوانيم و در نماز چهار قل را بخوا‌نيم. الحمدلله شب آرام بود. بعد صبح شعارها شروع شد. اخوان مرعشي هم که از علماي برجسته و با فضل بودند حضور داشتند. آقاي مرعشي با فرماندار نظامي صحبت کرد و گفت ما فردا پياده‌روي مي‌آييم. ببينيم شما شمر هستيد يا حر!؟ خودتان را امتحان کنيد. »

15.استقبال از امام(ره) و ديدار با ايشان در مدرسه علوي/ (12-111357)

«وقتي امام از پله‌هاي هواپيما پايين مي‌آمدند ما همه شعار الله اکبر داديم. در مراسم استقبال از امام، آيت الله ميرزا باقر آشتياني در جلوي هم حرکت مي‌کردند.»

16.انتصاب به سرپرستي مدرسه عالي شهيد مطهري توسط امام راحل (ره)/ (29-11-1357)

امام خميني(ره) به پيشنهاد شهيد مطهري، آيت الله امامي را به عنوان سرپرست مدرسه عالي شهيد مطهري که در آن زمان با نام مدرسه سپهسالار معروف بود منصوب داشتند. امام راحل ايشان را در تاريخ 12/ 6/ 61 به عنوان توليت اين مدرسه منصوب نمودند.

17.تأسيس انجمن اسلامي دانش‌آموزان/ (1358)

اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان، به عنوان يک مجموعه فرهنگي-انقلابي براي سازماندهي، هدايت و پشتيباني انجمن‌هاي اسلامي مدارس سراسر کشور با عنايت حضرت امام(ره) شکل گرفت و کماکان تحت عنايات مقام معظم رهبري فعاليت مي‌کند .اتحاديه، پرچمدار جنبش دانش‌آموزي جمهوري اسلامي ايران است و تربيت‌کنند? مديران فرداي ايران اسلامي و پايگاهي براي مبارزه و کوشش در راه اهداف و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي، از سوي دانش‌آموزان است. در سال 58، جمعي از جوانان انقلابي فعال و پرشور با همراهي آيت الله امامي کاشاني، با فرمان حضرت امام(ره) و همت خود، اتحاديه را تأسيس نمودند.

«وقتي خدمت امام رسيديم و گفتيم که چنين برنامه‌اي تهيه شده ايشان خيلي خوشحال شدند و استقبال کردند. از ايشان تقاضا کرديم که براي تبرّک هديه‌اي هم به انجمن بدهند و ايشان هم هزار تومان لطف کردند. بچه‌هاي انجمن با اين هديه خيلي تشويق شدند و خيلي برايشان دلگرم‌کننده و مهم بود. بحمدالله اين تشکيلات شکل گرفت و تاکنون هم ادامه دارد و موجب خيرات گرديده است.»

18.نمايندگي مردم کاشان در اولين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي/ (1359)

در اين انتخابات، آيت الله امامي از حوزه کاشان از مجموع حدود ?? هزار نفر، تعداد ?? هزار راي را به دست آورد که ?? درصد آرا را تشکيل مي‌داد.

«در اين دوره، مجلس شوراي اسلامي التهاب زيادي داشت که نسبت به صلاحيت بني صدر از رياست جمهوري بود. طبق قانون اساسي، مجلس رأي به نخست وزيري شهيد رجايي داد و بين بني صدر و شهيد رجايي تضاد عجيبي بود و در تعيين وزرا به توافق نرسيدند و مجلس شوراي اسلامي سه نفر را تعيين کرد تا ميان بني صدر و شهيد رجايي توافقي حاصل شود که يکي از اينان من بودم. اما بني صدر به لجاجت خود ادامه داد. در حمله رژيم بعث عراق به ايران، بني صدر در تجهيز ارتش و سپاه خيانت کرد و بالاخره قرار شد مجلس در صلاحيت ايشان اظهار نظر کند. به دليل مذاکراتي که بين شهيد رجايي و بني صدر بود من اطلاعاتي دقيقي از مسائل مختلف داشتم و لذا در سلب صلاحيت بني صدر در مجلس نقش لازم را ايفا داشتم.»

 

19.سفر به کشورهاي پاکستان، هند و بنگلادش به منظور تشريح مواضع حق جمهوري اسلامي/ (10-1359)

«در دي ماه 1359 همراه با برخي ديگر از نمايندگان مجلس از جمله دکتر متکي، به عنوان نمايندگان شهيد رجايي و با پيام‌هاي ايشان عازم کشورهاي پاکستان، هند و بنگلادش شديم تا مواضع به حق جمهوري اسلامي و نيز جنايات رژيم متجاوز عراق را براي مقامات اين کشورها تشريح نماييم.»

 

20.حضور در شهر رشت و مقابله با شرارت منافقين / (1360)

«در آن سال‌ها منافقين سلاح‌ها را به درون دانشگاه‌ها برده بودند و دانشگاه‌ها تبديل به مراکز گروه‌هاي معاند شده بود. امام دستور تعطيلي موقت دانشگاه‌ها را صادر کردند و قرار شد هر کس به مراکز مختلف دانشگاهي برود و صحبت کند. من نيز قرار شد که به ساري بروم.

در ساري اوضاع مناسب نبود. همه منافقين قرار بود از شهرهاي مختلف بيايند و در دانشگاه تجمع کنند. شب بود و براي استراحت به مرکز کميته امداد رفتيم. صبح خواستيم برويم دانشگاه. گفتند دانشگاه پر از جمعيت است. بعداً هم منافقين فهميده‌اند من در کميته امداد هستم. دو طرف خيابان جمعيت بود. حتي روي پشت‌بام‌ها هم جمعيت بود. استاندار آنجا آقاي انصاري بود که شهيدش کردند. استاندار (انصاري) و فرماندار که يادم نيست چه کسي بود به من گفتند که به جهت امنيت بايد از ساختمان کميته بروم. پيشنهاد آنها اين بود که تا جمعيت زياد نشده من از آنجا در جاي ديگر مستقر شوم.

مي‌خواستند حمله کنند. تلفن‌هاي کميته امداد را هم قطع کردند و نمي‌توانستيم با جايي تماس بگيريم. ما در اتاق بوديم. استاندار به من گفتند شما بيرون نيا و همين اتاق آخر بمان. آنها يک يک خودشان بيرون آمدند که بروند بيرون و بگويند کسي اينجا نيست. رضا جهانبين که قمي بودند و از محافظان ما بود جلو در رفت تا به تجمع‌کنندگان بگويد شما اينجا چه کار داريد و همه رفته‌اند. يکي از منافقين گلوله‌اي به سينه او زده و رضا جهانبين شهيد شد.

منافقين آنجا شعار مي‌دادند و در پشت بام بودند و مي‌خواستند حمله کنند. يکي و دو تا مثل آقاي قانع (از محافظين) آنجا بودند گفتند زنگ به صدا و سيما بزنيد بگوييد که ما را محاصره کرده اند. لطف خدا بود که تلفن طبقه بالا وصل بود. مدير صدا و سيما آقاي خزايي بود. (ايشان بعد وکيل مجلس شد. الآن هم قسمت بازرگاني خارج از کشور است) ما زنگ زديم و آقاي خزايي در صدا و سيما اعلام کرد که فلاني در فلان خيابان محاصره شده است. با اين خبر مردم رشت حرکت کردند. سيل جمعيت رشت بود که در خيابان ريختند و منافقين را جمع و جور کردند. از آن طرف هم نيروهاي کميته يک عده از مسبّبين دختر و پسر و ... را دستگير کردند.

عصر استاندار آمد و گفت اينجا ديگر صلاح نيست شما باشيد. شما بايد يکجوري از اينجا بيرون بياييد و به استانداري برويد. گفتيم چگونه برويم!! قرار شد که من کلاهي سر بگيرم و کت و شلوار هم بپوشم. گفتند ما دور شما جمع هستيم. شما با استاندار سوار ماشين شويد. ما هم همين کار را کرديم. بيرون آمديم. وقتي بيرون آمديم رفتيم استانداري. گفتند 400 نفر دختر و پسر را دستگير کرده‌اند. پدرها و مادرهاي آنها هم آمده بودند. يکي از آنها هم کشته شده بودند. مي‌خواستند تشييع جنازه کنند و همين ايجاد نگراني مي‌کرد که تشييع خودش اوضاع را خراب‌تر کند.

دادستاني در رشت بود که بعداً هم شهيد شد. من آمدم در کميته با دادستان صحبت کنم ببينم وضع چه هست. ديدم پدرها و مادرهاي بچه‌هايي که دستگير شده اند آنجا هستند. ديدم آنجا اوضاع خوب نيست. گفتم به پدرها و مادرها بگوييد بيايند بچه‌ها را ببرند. اول دخترها را ببرند، بعد پسرها را. همه رفتند و الحمدلله سر و صدا تمام شد. گفتند اينجا هم صلاح نيست باشيد. رفتم استانداري. آخر شب بود که در استانداري خوابيدم.

صبح که منافقين خواستند براي آن کشته تشييع جنازه کنند جمعيتي براي تشييع نيامد و فقط چند نفري بيشتر نبودند و قضيه فيصله پيدا کرد. خدا را شکر کردم. اگر آن شب من به کميته نمي‌رفتم وضع از آن بدتر مي‌شد.»

21.امامت نماز جمعه تهران/ (8-8-1360 تا کنون(

مجموعه خطابات نماز جمعه آيت‌الله امامي به زودي منتشر خواهد شد.

 

22.تأسيس ديوان عدالت اداري/ (1361(

با پيروزي انقلاب، با رويکرد «ايجاد نظام اداري صحيح» و «محو هرگونه استبداد و خودکامگي و انحصارطلبي»، نهادي نوين در اصول 170 و 173 قانون اساسي پايه‌گذاري شد که با تصويب نخستين قانون آن مشتمل بر بيست و پنج ماده و نه تبصره توسط مجلس شوراي اسلامي در چهارم بهمن ماه 1360، از مهرماه سال بعد، اين نهاد فعاليت خود را آغاز نمود. آيت الله امامي موسس اين نهاد بودند.

23.انتصاب به توليت مدرسه و مسجد شهيد مطهري توسط امام راحل (ره)/ (12-10-1361(

امام راحل که آيت الله امامي را در اولين روزهاي پيروزي انقلاب به سرپرستي مدرسه عالي شهيد مطهري منصوب نموده بودند در ديماه سال 61 حکم توليت ايشان را صادر فرمودند. حكم امام راحل(ره) چنين است : «بسم الله الرحمن الرحيم. جناب حجت الاسلام آقاي حاج شيخ محمد امامي كاشاني- دامت افاضاته. جنابعالي را به سمت توليت مدرسه و مسجد شهيد مطهري منصوب مي‏‌نمايم. اميدوارم امور آن مدرسه و مسجد را با دقت تمام تحت نظر گرفته و با كمال جديت خدمات شايسته خود را بدان مدرسه ادامه دهيد. توفيق جنابعالي را در خدمت به اسلام و مسلمين خواهانم. روح الله الموسوي الخميني.»

24.چهاردوره نمايندگي مردم تهران در خبرگان رهبري/ (1362تا کنون(

25.تأسيس رشته علوم و معارف اسلامي/ (1363(

پس از پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي به رهبري امام خميني(ره)، نياز به نيروي انساني متعهد، متدين و کارآمد در تمامي عرصه‌هاي فرهنگي، علمي و اجتماعي توسط دلسوزان انقلاب احساس گرديد و لذا آيت الله امامي کاشاني بنابر ضرورت اصل تربيت در سنين نوجواني، پيشنهاد تأسيس رشته علوم و معارف اسلامي را در سطح دوره متوسطه آموزش و پرورش ارائه نمود. بر همين اساس شوراي عالي آموزش و پرورش در سيصد و چهل و دومين جلسه خود در تاريخ 9/3/63 اساسنامه رشته علوم و معارف اسلامي را به تصويب رساند و به مدرسه عالي شهيد مطهري ابلاغ نمود. اولين دبيرستان معارف شهيد مطهري در سال 1364 در تهران و مشهد تأسيس گرديد و به مرور به گسترش اين دبيرستان‌ها در شهرهاي مختلف اقدام نمود تا آنجا که شوراي عالي آموزش و پرورش در سال 1374 با توجه به آثار و برکات و استقبال خانواده‌ها و دانش‌آموزان از اين رشته، رشته علوم ومعارف اسلامي را به عنوان يک رشته مستقل در شاخه نظري دوره متوسطه در کنار رشته رياضي، تجربي و انساني به رسميت شناخت. اکنون بيش از 32 دبيرستان معارف زير نظر آيت‌الله امامي فعاليت مي‌نمايند.

 

26.انتصاب در شوراي نگهبان توسط امام راحل(ره)/(11-4-1362(

حكم امام راحل(ره) براي انتصاب آيت‌الله امامي كاشاني به عضويت در شوراي نگهبان‏: «بسم الله الرحمن الرحيم. جناب حجت الاسلام آقاي حاج شيخ محمد امامي كاشاني- دامت افاضاته. طبق اصل نود و يكم قانون اساسي جمهوري اسلامي كه به منظور پاسداري از احكام اسلام و قانون اساسي از نظر عدم مغايرت مصوبات مجلس شوراي اسلامي با آنها شورايي تشكيل مي‏‌شود و انتخاب اعضاي فقهاي آن شورا بر طبق شرايط تعيين شده به عهده اينجانب مي‏‌باشد، بدين وسيله جنابعالي را به عنوان يكي از شش فقيه به عضويت شوراي نگهبان منصوب مي‏‌نمايم. از خداي تعالي موفقيت هرچه بيشتر شما را خواستارم. روح الله الموسوي الخميني.»

27.عضويت در مجمع تدوين متمّم قانون اساسي به حکم امام خميني (ره)/ (4-2-1368(

امام خميني در سال 68 با آينده‌نگري، مواردي را در قانون اساسي ناقص دانستند و لذا افرادي از مجلس خبرگان و قواى مقننه و اجراييه و قضاييه و مجمع تشخيص مصلحت و افراد ديگر و نيز پنج نفر از نمايندگان مجلس شوراى اسلامى به انتخاب مجلس را مامور نمودند تا در قانون اساسي اصلاحات لازم را انجام دهند. از جمله اين افراد آيت الله امامي کاشاني بودند. متن پيام امام راحل(ره) چنين است :

«بسم الله الرحمن الرحيم‏. جناب حجت الاسلام آقاى خامنه‌‏اى رياست محترم جمهورى اسلامى ايران- دامت افاضاته‏. از آنجا كه پس از كسب ده سال تجربه عينى و عملى از اداره كشور، اكثر مسئولين و دست‌‏اندركاران و كارشناسان نظام مقدس جمهورى اسلامى ايران بر اين عقيده‏‌اند كه قانون اساسى با اينكه داراى نقاط قوّت بسيار خوب و جاودانه است، داراى نقايص و اشكالاتى است كه در تدوين و تصويب آن به علت جوّ ملتهب ابتداى پيروزى انقلاب و عدم شناخت دقيق معضلات اجرايى جامعه، كمتر به آن توجه شده است، ولى خوشبختانه مسئله تتميم قانون اساسى پس از يكى- دو سال نيز مورد بحث محافل گوناگون بوده است و رفع نقايص آن يك ضرورت اجتناب ناپذير جامعه اسلامى و انقلابى ماست و چه بسا تأخير در آن موجب بروز آفات و عواقب تلخى براى كشور و انقلاب گردد. و من نيز بنا بر احساس تكليف شرعى و ملى خود از مدتها قبل در فكر حل آن بوده‏‌ام كه جنگ و مسائل ديگر مانع از انجام آن مى‏‌گرديد. اكنون كه به يارى خداوند بزرگ و دعاى خير حضرت بقيه الله- روحى له الفداء- نظام اسلامى ايران راه سازندگى و رشد و تعالى همه جانبه خود را در پيش گرفته است، هيأتى را براى رسيدگى به اين امر مهم تعيين نمودم كه پس از بررسى و تدوين و تصويب موارد و اصولى كه ذكر مي‌‏شود، تأييد آن را به آراى عمومى مردم شريف و عزيز ايران بگذارند. الف- حضرات حجج اسلام و المسلمين و آقايانى كه براى اين مهم در نظر گرفته‏‌ام: 1- آقاى مشكينى 2- آقاى طاهرى خرم‏‌آبادى 3- آقاى مؤمن 4- آقاى هاشمى رفسنجانى 5- آقاى امينى 6- آقاى خامنه‌‏اى ... 13- آقاى يزدى 14- آقاى امامى كاشانى 15- آقاى جنتى ... كه آقايان محترم از مجلس خبرگان و قواى مقننه و اجراييه و قضاييه و مجمع تشخيص مصلحت و افراد ديگر و نيز پنج نفر از نمايندگان مجلس شوراى اسلامى به انتخاب مجلس انتخاب شده‏‌اند. توفيق حضرات آقايان را از خداوند متعال خواستارم. و السلام عليكم و رحمه الله و بركاته. روح الله الموسوي الخميني.»

28.افتتاح واحد خواهران مدرسه عالي شهيد مطهري مشهد / (1-7-1368)

دوره کارشناسي خواهران مدرسه عالي شهيد مطهري واحد مشهد از مهر ماه سال 68 فعاليت آموزشي خود را آغاز و تاکنون با گذشت 17 سال در دو رشته « فلسفه و حکمت اسلامي »و « فقه و حقوق اسلامي» با استفاده از بهترين و مجربترين اساتيد حوزه و دانشگاه و امکانات دانشجويي مناسب به کار خود ادامه مي‌دهد

29.تأسيس مؤسسه توانبخشي وليعصر(عج)/(1371)

مؤسسه توانبخشي وليعصر(عج) مؤسسه‌اي است غير دولتي، كه در سال 1371 با هدف ارائه خدمات آموزشي، توانبخشي، اجتماعي و فرهنگي براي كودكان و بزرگسالان استثنايي توسط آيت‌الله امامي کاشاني تأسيس و در سال 1372 با راه اندازي 2 مركز روزانه دخترانه و پسرانه براي افراد با كم‌تواني ذهني بالاي 14 سال فعاليت خويش را آغاز نمود.

30.تجديد حکم عضويت در شوراي نگهبان/(25-4-1374)

حكم مقام معظم رهبري در رابطه با انتصاب آقايان امامى‏ كاشانى‏ و محمّد مؤمن قمى به عنوان دو تن از فقهاى شوراى نگهبان‏: بسم الله الرّحمن الرّحيم‏، حضرات آيات و حجج اسلام آقايان حاج شيخ محمّد امامى كاشانى، حاج شيخ محمّد مؤمن قمى (دامت افاضاتهما)، با توجه به مفاد اصل نود و يكم قانون اساسى جمهورى اسلامى در مورد شوراى نگهبان كه به منظور صيانت از احكام مقدسه اسلام و قانون اساسى و عدم مغايرت مصوبات مجلس شوراى اسلامى با آن‏ها تشكيل مى‏‌گردد و نصب فقهاى آن شورا به عهده رهبر است و با عنايت به اينكه مدت عضويت آقايان محترم در تاريخ 25/ 4/ 1374 پايان مى‌‏پذيرد مجدداً حضرات آقايان را به عضويت شوراى مزبور منصوب مى‌‏نمايم. از خداى متعال موفقيت روز افزون آقايان را خواستارم. سيّد علىّ خامنه‏‌اى‏(

31.سفر به اروپا و ملاقات و گفتگو با فلاسفه و دانشمندان مسيحي درباره موعود اديان / (1375)

شرح اين گفت‌وگوها در کتاب خط امان به تفصيل آمده است.

32.تاسيس مدرسه عالي شهيد مطهري واحد زاهدان / (1-7-1375)

مدرسه عالي شهيد مطهري واحد زاهدان در سال 1375 تأسيس شده است. مدرسه عالي زاهدان به دليل مجاورت با دانشگاه‌هاي زاهدان از موقعيت مناسبي برخوردار مي‌باشد و باعث تعامل هرچه بيشتر اين مجموعه با ساير واحدهاي دانشگاهي و علمي شهر گرديده است. با توجه حضور برادران اهل سنت در استان سيستان و بلوچستان و نياز به فرا گرفتن معارف و تعاليم اهل بيت و تبليغ اين معارف، بيش‌ترين اهتمام اين واحد در جهت تقويت بنيه علمي و معنوي دانشجويان مي‌باشد تا علاوه بر برطرف کردن نيازهاي علمي خود، در صورت لزوم در پاسخگويي به شبهات مطرح شده توانايي لازم را داشته باشند و بتوانند به عنوان نيرويي موثر در جامعه مشغول به خدمت شوند.اين واحد تنها در رشته فقه و مباني حقوق اسلامي دانشجو مي‌پذيرد و از آنجا که مدرسه عالي زاهدان، سطح علمي بالاتري را نسبت به ساير دانشگاه‌هاي استان در رشته ي فقه و حقوق اسلامي دارا مي‌باشد و مي‌تواند يکي از مجموعه‌هاي تاثير گذار در استان و حتي فراتر از آن باشد.

33.تأسيس مرکز جامع توانبخشي نگين عصر در مشهد/ (1375)

در سال 1375 مرکز جامع توانبخشي نگين عصر در مشهد آغاز به كار كرد، كه تاكنون نيز با گسترش خدمات كمي و كيفي، به فعاليت خود ادامه مي‌دهد.

34.سفر به لبنان و مصر و ملاقات و گفتگو با دانشمندان اهل سنت و مسيحي/ (1376)

در اين سفر آيت‌الله امامي با شخصيت‌هاي بزرگ الازهر و لبنان همچون شيخ الازهر دكتر محمد سيدطنطاوي، د‌كتر احمد عمر هاشم، دكتر محمد عماره و جرج جرداق در زمينه منجي آخر الزمان و مهدي موعود(عج) صحبت نمودند. شرح اين گفت‌وگوها که در کتاب خط امان به تفصيل آمده است.

35.تأسيس مركز جامع توانبخشي وليعصر(عج) تهران/(1377)

مركز جامع توانبخشي وليعصر(عج) در تهران (بلوار کشاورز) با هدف ارائه خدمات تخصصي به كودكان CP و MR تأسيس گرديد كه به نوبه خود يكي از اولين مراكز جامع تخصصي در اين زمينه در ايران بود.

 

36.افتتاح مدرسه عالي شهيد مطهري واحد يزد / (1-7 -1377)

مدرسه عالي شهيد مطهري واحد يزد در مهرماه 1377 با حضور آيت‌الله امامي كاشاني و هيئت همراه افتتاح گرديد. اين واحد با دو رشته فقه و حقوق اسلامي و فلسفه و حكمت اسلامي در مقطع كارشناسي فعاليت آموزشي خود را آغاز نمود و هم اكنون نيز فعاليت آموزشي خود را در همين دو رشته ادامه مي‌دهد.

37.تأسيس مركز توانبخشي نگار عصر در كاشان/(1377)

شعبه مؤسسه توانبخشي وليعصر(عج) در شهرستان كاشان با اجراي طرح تحقيقاتي غربالگري نوزادان شروع به كار كرد و هم اكنون نيز مرکزجامع توانبخشي نگار عصر به منظور ارائه خدمات توانبخشي به نوزادان پرخطر و كودكان زير 6 سال با مشكلات حركتي و ذهني در ساختماني جديدالاحداث به فعاليت خود ادامه مي‌دهد.

38.کسالت حال و بستري شدن در بيمارستان براي عمل جراحي/ (اسفند1377)

آيت‌الله امامي به دليل عارضه پيش آمده در يکي از بيمارستانهاي تهران بستري و تحت عمل جراحي عروق قلبي قرار گرفتند. در زمان بستري، شخصيتهاي مختلفي از جمله حجت‌الاسلام والمسلمين محمدى گلپايگانى رئيس دفتر مقام معظم رهبرى از ايشان عيادت كردند.

39.بازسازي مسجد ميرعماد کاشان/ (1378)

مسجد ميرعماد کاشان يکي از قديمي‌ترين و ارزشمندترين مساجد تاريخي کاشان با بيش از هشتصد سال قدمت است. اين مسجد در ميدان سنگ و مدخل ورودي بازار بزرگ و بازار مسگرهاي کاشان قرار دارد. بناي اوليه آن مربوط به قرون ششم و هفتم هجري قمري است که محراب ارزشمند و تاريخي آن در سال 623 هجري قمري توسط "حسين بن عربشاه" يکي از هنرمندان خاندان مشهور "ابوطاهر کاشاني" ساخته شده است.

خاندان آيت‌الله امامي کاشاني نسل در نسل توليت اين مسجد تاريخي را برعهده داشته‌اند و همانطور که پيش از اين ذکر شد نماز جمعه کاشان از ششصد سال پيش توسط اين خاندان در اين مسجد اقامه شده است. خاندان امامي نسبت به تعمير و بازسازي اين مسجد نيز متناسب به ضرورت اقدام نموده‌اند. بر همين منوال آيت الله امامي نيز چند مرتبه به بازسازي و تعمير اين مسجد تاريخي اقدام نمودند. تعميرات و بازسازي ابتدايي اين مسجد در اين سال(1378) و بازسازي بعدي اين مسجد در سال 1390 صورت گرفت.

40.خروج از شوراي نگهبان/ (12-5-1378)

حكم مقام معظم رهبري در اين باره‏: بسم الله الرّحمن الرّحيم‏، حضرات آيات و حجج اسلام، آقاى سيد حسن طاهرى خرم ‏آبادى و آقاى حاج شيخ رضا استادى (دامت افاضاتهما)،‌از آنجا كه حضرات آيات، آقاى حاج شيخ ابوالقاسم خزعلى و آقاى حاج شيخ محمّد امامى‏ كاشانى‏ پس از چند دوره بابركت عضويت در شوراى محترم نگهبان، اكنون از عضويت آن شوراى محترم كناره‏‌گيرى كرده‏‌اند، اين‏جانب با تجليل و تقدير از ايشان و خدمات دوران بيست‏‌ساله اين مأموريت، شما آقايان را به عضويت در شوراى نگهبان كه مركز صيانت از احكام مقدس اسلام و قانون اساسى در قوانين مصوب مجلس شوراى اسلامى است، منصوب مى‏‌كنم. اميد است حضور آقايان بازهم بر غنا و كمال آن شوراى محترم بيفزايد. توفيقات همه حضرات را از خداوند متعال مسئلت مى‏‌كنم.

41.آغاز تأسيس زائرسراي ولي عصر(عج) در مشهد اردهال/ (1381)

حرم نوراني سلطان علي بن امام محمد باقر عليه السلام همواره جايگاه راز و نياز شيعيان بوده است. متاسفانه امکانات خدماتي اين حرم مقدس بسيار ضعيف بوده و توان پذيرايي از زائرين را نداشته است. به منظور رفع اين نقص آيت‌الله امامي اقدام به تاسيس زائرسرايي جهت اقامت زوار نمودند. اين پروژه داراي بخش‌هاي متعددي است که بخشهاي مختلف آن در سال‌هاي 1384،‌ 1386 و آخرين بخش در سال 1390 به افتتاح رسيد.

42.تأسيس مؤسسه توانبخشي نويد عصر در جنوب تهران/ (1- 4-1382)

مرکز جامع توانبخشي نويد عصر در جنوب تهران، به منظور ارائه خدمات تخصصي جامع به هموطنان جنوب و مركز شهر تهران شروع به كار نمود. اين ساختمان با لحاظ استانداردهاي يك ساختمان توانبخشي مناسب توسط مؤسسه احداث گرديده است.

43.تأسيس مؤسسه توانبخشي اميد عصر در تهران/(1-7-1382)

مرکز جامع توانبخشي اميد عصر به منظور ارائه خدمات جامع تخصصي با بهره‌گيري از رويكردهاي مختلف درماني جديد افتتاح گرديده است.

 

44.تأسيس مؤسسه توانبخشي فروغ عصر در شيراز/ (1-7-1384)

مرکز جامع توانبخشي فروغ عصر واقع در شيراز، به عنوان يکي از مراکز وابسته به مؤسسه توانبخشي وليعصر(عج)، فعاليت‌هاي خود را در مهر ماه سال 1384 آغاز کرد. اين مرکز با هدف تشخيص و مداخله زودرس به نوزادان پرخطر در جهت پيشگيري از بروز يا تشديد معلوليت آنان و همچنين تدارک خدمات فراگير توانبخشي براي کودکان با مشکلات جسمي و ذهني با مجوز از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي و سازمان بهزيستي کشور فعاليت مي‌نمايد.

 

45.تجديد حکم عضويت در مجمع تشخيص مصلحت/ (8-12- 1385)

حکم مقام معظم رهبري براي انتصاب اعضاى دوره جديد مجمع تشخيص مصلحت نظام‏: بسم الله الرحمن الرحيم‏،‌ خداوند متعال را سپاس مى‌‏گويم كه مجمع تشخيص مصلحت نظام با هدايت و تأييد او در يك دوره پنج‏‌ساله ديگر توانست به خدماتى در چهارچوب وظايف قانونى خود توفيق يابد. تنظيم و پيشنهاد سند چشم‏‌انداز بيست‏‌ساله كشور و سياستهاى كلى در صدر فهرست متنوع اين خدمات قرار گرفته است. وظيفه اينجانب آن است كه از يكايك اعضاء محترم و دبيرخانه، به ويژه از رياست محترم و حسن مديريت به كار رفته تشكر كنم. تركيب متناسب و متكامل اعضا به آن مجمع محترم فرصت و امكان مى‏دهد كه موضوعات مطرح شده را از جوانب گوناگونِ آن بنگرد، و تكيه به نظر كارشناسان و صاحبنظران موجب مى‏‌گردد كه مصوبات مجمع از اتقان و استدلال كافى برخوردار باشد... از خداوند متعال توفيق آقايان محترم را در اداى اين مسئوليت مهمى كه بر دوش گرفته‏‌اند و توجه به توصيه‏‌هاى مذكور در متن و پيوست اين ابلاغ، مسئلت مى‏‌كنم. سيدعلى خامنه‏‌اى‏.

 

46.تجديد حکم عضويت در مجمع تشخيص مصلحت/ (8-12- 1385)

حکم مقام معظم رهبري براي انتصاب اعضاى دوره جديد مجمع تشخيص مصلحت نظام‏: بسم الله الرحمن الرحيم‏،‌ خداوند متعال را سپاس مى‌‏گويم كه مجمع تشخيص مصلحت نظام با هدايت و تأييد او در يك دوره پنج‏‌ساله ديگر توانست به خدماتى در چهارچوب وظايف قانونى خود توفيق يابد. تنظيم و پيشنهاد سند چشم‏‌انداز بيست‏‌ساله كشور و سياستهاى كلى در صدر فهرست متنوع اين خدمات قرار گرفته است. وظيفه اينجانب آن است كه از يكايك اعضاء محترم و دبيرخانه، به ويژه از رياست محترم و حسن مديريت به كار رفته تشكر كنم. تركيب متناسب و متكامل اعضا به آن مجمع محترم فرصت و امكان مى‏دهد كه موضوعات مطرح شده را از جوانب گوناگونِ آن بنگرد، و تكيه به نظر كارشناسان و صاحبنظران موجب مى‏‌گردد كه مصوبات مجمع از اتقان و استدلال كافى برخوردار باشد... از خداوند متعال توفيق آقايان محترم را در اداى اين مسئوليت مهمى كه بر دوش گرفته‏‌اند و توجه به توصيه‏‌هاى مذكور در متن و پيوست اين ابلاغ، مسئلت مى‏‌كنم. سيدعلى خامنه‏‌اى‏.

 

47.انتشار کتاب خط امان در موعود اديان/ (1386)

جلد اول اين کتاب درباره دلائل عقلي و فلسفي اثبات حضرت صاحب الزمان است كه از يک مقدمه و هفت فصل تشکيل شده است و جلد دوم نيز به گفت‌وگوهاي مستقيم آيت‌الله امامي با فلاسفه و متكلمان مسيحي غربي و نيز مباحثي كه در سفر به حجاز، مصر و لبنان و ... با دانشمندان و متكلمان اسلامي داشته تشكيل مي‌دهد.

 

48.افتتاح مجتمع پزشکي ژنتيك نسل اميد(6 ـ7ـ1387(

اين موسسه با هدف تامين سلامت نسل آينده از طريق پيشگيري از معلوليت‌ها با بهره‌گيري از پيشرفته‌ترين تکنولوژي‌هاي موجود در جهان تاسيس شده است. از ابتداي تاسيس تاکنون ده‌ها هزار مادر باردار و نوزاد توسط پزشکان متبحر و از طريق مدرن‌ترين روش‌ها مورد مراقبت قرار گرفته اند. اين موسسه همچنان در حال تحقيق و توسعه شيوه‌هاي نوين است تا با برخورداري از شيوه‌هاي نوين به پيشگامي خود در حوزه پيشگيري از معلوليت‌ها در کشور و مطرح بودن در صف نخست مراکز مشابه در جهان همچنان ادامه دهد.

مراسم آغاز به کار رسمي مجتمع کنترل اختلالات رشد، تکامل و ناهنجاري‌هاي زمان تولد، با حضور آيت الله امامي کاشاني، حجت الاسلام محمدي گلپايگاني رييس دفتر مقام معظم رهبري، حجت الاسلام سيد احمد خاتمي، حجت الاسلام تقوي، دکتر کامران باقري لنکراني وزير بهداشت و جمعي از اساتيد حوزه ژنتيک برگزار شد. در اين مجتمع سه مرکز پزشکي جنين، مرکز جامع ژنتيک و مرکز غربالگري متابوليک نوزادان وجود دارد.

 

49.برگزاري همايش بين المللي فيض کاشاني/(14-8-1387)

اين همايش که به مدت سه روز در تهران(مدرسه عالي شهيد مطهري)، قم(مدرسه دارالشفاء) و کاشاني(دانشگاه کاشان) برگزار شد مجموعه آثار ملامحسن فيض کاشاني تحت اشراف آيت‌الله امامي چاپ و منتشر شد.

50.برگزيده شدن کتاب خط امان به عنوان کتاب سال جمهوري اسلامي/ (1388)

در بيست و هفتمين دوره كتاب سال جمهوري اسلامي، کتاب «خط امان، پژوهشي در موعود اديان» تأليف آيت‌الله امامي كاشاني در حوزه کلام برگزيده و از آن تقدير گرديد.

51.تغيير نام مدرسه شعب عالي شهيد مطهري به دانشگاه شهيد مطهري با تصميم شوراي عالي انقلاب فرهنگي / (1388(

52.شرکت در همايش بين المللي حج نماد اتحاد جهاني در کشور هند /(12-7-1388)

ايشان در همايش به بيان ديدگاه اسلام در باب وحدت همه مردمان و اتحاد بين المللي مسلمين سخن گفتند. آيت‌الله امامي در اين سفر از مركز ميكروفيلم نور آقاي خواجه پيري بازيد كردند. در اين سفر ايشان همچنين با علماي بزرگ مسلمان و هندو کشور هند ديدار و در باب موضوع مهدويت با ايشان مذاکره نمودند.

53.برگزيده جشنواره خوارزمي به عنوان چهره تأثيرگذار در عرصه فرهنگي/(1389)

54.شرکت در همايش منجي نهايي در دانشگاه کوفه/ (1390)

در اين همايش ترجمه کتاب خط امان به زبان عربي به‌چاپ رسيد.

 

55.افتتاح واحد برادران مدرسه عالي شهيد مطهري مشهد / (1-7-1390)

واحد برادران مشهد با تصويب مقام توليت محترم مدرسه عالي و دانشگاه شهيد مطهري در سال 1391 راه اندازي شد. اين واحد در يک رشته فقه و حقوق اسلامي در مقطع کارشناسي فعاليت خود را آغاز نموده است.

 

56.افتتاح مرکز كنترل اختلالات نوزادان در مرکز پزشکي نسل اميد (1 ـ 3 ـ 1390)

اين مرکز با حضور آيت الله امامي ودکتر امامي رضوي معاون درمان خانم دکتر دستجردي وزير بهداشت، افتتاح گرديد. اين مرکز با در اختيار داشتن تکنولوژي پيشرفته که همگام با معدودي از کشورهاي پيشرفته جهان براي اولين بار در ايران مورد استفاده قرار مي‌گيرد توانائي غربالگري انبوه بيماري متابوليک نوزادان را دارا مي‌باشد که به نوبه خود با توجه به مداخله مناسب در زمان کوتاه به صورت موثر و چشمگير منجر به کاهش معلوليت‌ها در کشور خواهد گرديد و اميد به نسلي سالم را فزوني مي‌بخشد.

 

57.آغاز ساخت خانه علم کاشان/(1391)

سکونت طلاب همواره يکي از معضلات زندگي اين قشر بوده است که گاه مانع از تحصيل مناسب ايشان مي‌شود. با توجه به اين امر تحت عنايت آيت‌الله امامي، اين مرکز جهت سکونت طلاب متأهل کاشان طراحي شده است.

58.برگزاري نکوداشت آيت‌الله امامي/ (1 ـ 4  ـ 1392)

مراسم نکوداشت آيت‌الله امامي کاشاني در مجموعه فرهنگي شهداي انقلاب اسلامي با حضور چهره‌هاي شاخص فرهنگي و مذهبي برگزار شد. در اين مراسم که با عنوان "پرچمدار" برگزار شد، چهره‌هايي مانند اکرمي نماينده حجت الاسلام روحاني رييس جمهور، تقوي رييس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه، حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي دولت دهم، حجج اسلام حاج‌علي‌اکبري و خاموشي رييس سازمان تبليغات اسلامي حضور داشتند. در اين مراسم کتاب «خط امان» آيت‌الله امامي کاشاني نيز رونمايي شد.

 

59.تأسيس حوزه علميه مرحوم ميرزا ابوتراب کاشاني در شهر کاشان/(1392(

«به نام پدرم ميرزا ابوتراب کاشاني اين حوزه را در محل منزل پدري تاسيس نمودم. البته ساختمان آن را در اسفندماه سال 1394 با حضور علماي کاشان از جمله آيت الله نمازي افتاح گرديد.

 

60.راه اندازي پايگاه اطلاع‌رساني آيت‌الله امامي کاشاني/(1392(

اين پايگاه با هدف نشر موضوع مهدويت و کتاب خط امان و ساير نوشته‌ها و سخنرانيهاي ايشان درباره مهدويت با آدرس (http://www.emamikashani.com ) تاسيس گرديد و به پرسش‌هاي مراجعين درباب مهدويت پاسخ مي‌دهد.

 

61.فوت برادر آيت‌الله امامي کاشاني/(14-10-1392(

مقام معظم رهبري با ارسال پيام به آيت‌الله امامى‏‏ کاشاني تسليت گفتند. متن پيام آيت الله خامنه‌اي به مناسبت درگذشت برادر ايشان به اين شرح است : «‏: بسم الله الرحمن الرحيم، آيت‌الله جناب آقاي امامي کاشاني(دامت برکاته)، درگذشت اخوي مکرم را به جنابعالي و ساير بازماندگان محترم تسليت مي‌گويم و براي آن مرحوم رحمت و غفران الهي از پروردگار متعال مسئلت مي‌نمايم. سيد علي خامنه‌اي 92/10/19»

 

62.افتتاح مرکز جامع تشخيص ژنتيکي قبل و بعد از تولد در مرکز پزشکي نسل اميد (28 ـ 10 ـ 1393)

مرکز جامع تشخيص بيماري‌ها و اختلالات ژنتيکي قبل از تولد در مراحل قبل از بارداري، حين بارداري و بعد از تولد به همت آيت‌الله امامي کاشاني و با حضور جناب أقاي قاضي زاده هاشمي وزير بهداشت افتتاح شد. در اين موسسه با بکارگيري نسل جديد تكونولوژي تشخيص توالي‌هاي ژنتيکي، به عنوان تنها مرکز ارائه‌دهنده اين خدمات در تهران است. تست‌هاي سريع تشخيصي که در اين مرکز انجام مي‌شود امکان تشخيص به موقع بسياري از اختلالات را حتي قبل از بارداري و نيز در حين بارداري و بعد از تولد فراهم مي‌کند و اين امکان را فراهم مي‌کند که به موقع بتوان جنين معلول را سقط کرد يا حداقل با اقداماتي عوارض بعدي معلوليت را کاهش داد.

 

63.شهادت محمدرضا دهقان اميري، از طلاب مدرسه عالي شهيد مطهري در دفاع از حرم حضرت زينب سلام الله عليها / (21- 8-1394)

محمدرضا دهقان اميري يکي از دانشجويان مدرسه عالي شهيد مطهري که به صورت داوطلبانه براي دفاع از حرم حضرت زينب سلام الله عليها به سوريه رفته بود؛ شامگاه روز پنج شنبه 21 آبان در جريان عمليات محرم و همزمان با آخرين روزهاي ماه محرم الحرام در نبرد با تروريست‌هاي تکفيري در حومه حلب به درجه رفيع شهادت نائل گشت.

پيکر پاک اين شهيد والامقام روز 25 آبان‌ماه با حضور اقشار مختلف مردم، خانواده معظم شهدا، بسيجيان، پس از اقامه نماز توسط آيت‌الله امامي کاشاني و قرائت زيارت عاشورا، تشييع و در گلزار شهداي امام‌زاده علي‌اکبر چيذر به خاک سپرده شد.

64.شهادت محسن فرامرزي، سرتيم حفاظت آيت الله امامي در دفاع از حرم حضرت زينب سلام الله عليها / (25 ـ 9 ـ 1394)

 پاسدار اسلام شهيد حاج محسن فرامرزي از اعضاي تيم حفاظت آيت‌الله امامي کاشاني که براي دفاع از حرم حضرت زينب سلام الله عليها به سوريه رفته بود، حين مبارزه با تروريست‌هاي تکفيري داعش به درجه رفيع شهادت نائل گرديد. پيکر پاک اين شهيد در تاريخ 4/ 10/ 94 در گلزار شهداي يافت آباد به خاک سپرده شد.

آيت‌الله امامي در مراسم تشييع شهيد فرامرزي کفتند : «من مدت زيادي است که با اين عزيز هستم. اوايل امر که با ايشان بودم، من هميشه مي‌گفتم آقاي فرامرزي عقل، تدبير، تقوا و ايمانش از خيلي انسانهاي سالخورده و با تجربه بيشتر است. اين عزيز را من خيلي خوب مي‌شناختم. من دو سه سال پيش مشرف به عتبات عاليات شدم. از حرم امام حسين(عليه السلام) که بيرون آمديم بعد از نماز مغرب و عشاء به قتلگاه رفتيم. ايشان هميشه مواظب من بودند. دستم را گرفته بودند و مراقبم بودند. ديدم ايشان در حال زمزمه کردن است. مي‌گويد يا حسين تو گفتي "هل من ناصر ينصرني". من ناصر تو هستم و من مي‌خواهم ناصر تو باشم. اين را سه سال پيش مي‌گفت. از همان سه سال پيش که اين سخن را ‌گفت، فهميدم که در فکر شهادت است. اين مي‌خواهد در راه خدا شهيد شود.»

 

65.انتخاب در پنجمين دوره خبرگان رهبري(7-12-94)

آيت الله امامي كه منتخب مردم تهران در همه ادوار مجلس خبرگان بوده اند در پنجمين دوره انتخابات اين مجلس شرکت نمودند و با راي قاطع مردم تهران به عنوان دومين منتخب استان تهران برگزيده شدند. در اين دوران، راديوهاي بيگانه با هدف تفرقه‌افکني تبليغات مسمومي را شروع کردند اما آيت الله امامي با اشراف بر موضوع طي بيانيه‌اي مردم را نسبت به اين شيطنت‌ها آگاه نمودند. متن اين بيانيه از اين قرار است : «ملت بزرگوار ايران، با سلام و تحيت؛ انتخابات در اين کشور تابلويي است براي نشان دادن اقتدار جمهوري اسلامي و عزت و انسجام ملت ايران، مخصوصا انتخابات خبرگان که نشان‌دهنده اين حقيقت است که ملت ايران با همين انسجام و وحدت و اقتدار به همراه فقيه جامع الشرايط مدير و مدبر به عنوان ولي امر و ولي فقيه حرکت مي‌کند و براي ولايت از همان زمان حضرت امام اعلي الله مقامه مقامي والا و بالا معتقد بوده و ملت ايران مي‌دانند که اگر ولايت امام خميني به عنوان ولي فقيه نبود کشور از چنگال استکبار نجات نمي‌يافت. بنابر اين مجلس خبرگان از عظمت خاصي برخوردار است و من به مردم عزيزمان توصيه مي‌کنم که حضور پر شور و حماسي در جمعه 7 اسفند در پاي صندوق‌هاي راي داشته باشند و به چند نکته تذکر مي‌دهم : 1.شيطنت شبکه بي بي سي تازگي ندارد. انگليس هميشه شيطنت‌ها را هر روز متناسب با زمان خود داشته است و مردم عزيز ما به آن توجه و وقعي نمي‌دهند و امروز هم توجهي نخواهند کرد و نه تنها موجب خستگي و دلسردي مردم نمي‌شود که جنبش و حرکت بيشتري در انتخابات ازخود نشان خواهند داد.

2.نسبت به افرادي که شبکه روباه پير انگليس داشته ـ شبکه‌اي که با روحانيت کشور دشمن است و اين و آن نمي‌شناسد و همه را دشمن خود مي‌شناسد ـ بداند که من به اين شخصيت‌ها، حضرات آيات جنتي، يزدي و مصباح رأي خواهم داد. اين شخصيت‌ها جزو افرادي هستند که به نظام جمهوري خدمات سياسي، علمي و فرهنگي فراوان داشته اند و توصيه من اين است که مردم عزيزمان به اين آقايان رأي دهند.

3.ملت بصير و فهيم ايران راه خود را پيدا کرده و به بيگانه توجهي نمي‌کند و به روحانيت متعهد کشور علاقه داشته و بر اساس اعتماد خود به آنها رأي مي‌دهد.

4.کانديداتوري اينجانب در مجلس خبرگان بر اساس تکليفي است که شرعا و وجدانا دارم که در کنار ولي امر و فقيه عظيم الشان بتوانم خدمات علمي و فرهنگي و سياسي را انجام دهم.

5.بر اين اساس، کانديدا شدم و صاحبان محترم ليست‌ها خود بر اساس اعتمادي که به اينجانب داشته اند مرا در ليست قرار داده اند.

در خاتمه، باز هم از ملت بزرگ ايران درخواست دارم بدون توجه به اين سر و صداها در 7 اسفند پاي صندوق‌هاي رأي رفته و به خود اجازه ندهند که در خانه نشسته و به آينده کشورشان بي توجه باشند. ان‌شاءالله اين روز به عنوان روز امتحان و افتخار در کارنامه خود به ثبت خواهد رسيد.»

 

آشنايي با برخي مراکزي که به همت آيت‌الله امامي کاشاني تأسيس شده‌اند

 

1.آشنايي با مدرسه عالي شهيد مطهري(ره(

بناي مدرسه عالي شهيد مطهري به‌وسيله ميرزا حسين خان سپهسالار در سال 1296 قمري(1257ش) بر اساس نهاد وقف، بنيان نهاده شد و در سال 1303 قمري(1261ش) اتمام پذيرفت. سپهسالار بناي مدرسه عالي و مسجد را از دارايي شخصي و عوايد املاك موروثي پدري ساخته و موقوفاتي براي مصارف و مخارج دائمي و حفظ رقبات آن بر طبق وقف‌نامه تعيين كرده است.

بعد از سپهسالار، افراد مختلفي به نيابت توليت يا سرپرستي يافتند؛ از جمله: آيت‌الله شهيد سيد حسن مدرس، براي دو دوره؛ يکي از سال 1290 و ديگر بار سال 1394 شمسي. ايشان در سال 1304 برنامه‌اي جامع را در سطحي گسترده در مدرسه عالي به اجرا درآورد. همچنين علي اصغر حكمت (1309ش) در زمان عهده داري توليت امور مدرسه عالي، دانشكده معقول ومنقول را در مدرسه عالي شهيد مطهري راه اندازي كرد.

آيت‌الله امامي كاشاني بعد پس از پيروزي انقلاب اسلامي به حكم امام خميني(ره) به عنوان بيست و نهمين نايب التوليه مدرسه عالي سپهسالار انتخاب شدند و اين مرکز به عنوان يك دانشگاه علوم اسلامي معتبر با نام مدرسه عالي شهيد مطهري(ره) به همت ايشان فعاليت خود را گسترش داد.

ايشان در اين مدرسه منادي وحدت حوزه و دانشگاه بوده و آن را در عمل پياده نموده‌اند به اين ترتيب که دروس حوزي در سبکي دانشگاهي عرضه شد. در سال 1361ش مدرسه عالي شهيد مطهري با پذيرش طلبه در رشته علوم ديني، دوره جديد فعاليت‌هاي منسجم و مدوّن علمي خود را آغاز كرد و اکنون رشته‌هاي فقه و حقوق اسلامي و فلسفه و حكمت اسلامي در دو سطح كارشناسي و كارشناسي ارشد و دکتري رشته‌هاي محوري آن مي‌باشند و اخيرا نيز با تأسيس رشته جديد نظير فقه و حقوق جزا، فقه و حقوق مدني و نيز روانشناسي اسلامي باب تازه‌اي در جمع بين حوزه و دانشگاه برداشته شده است.

مدرسه عالي شهيد مطهري به مرور زمان، با توسعه كمّي و كيفي، شعب متعددي در مقطع آموزش عالي در شهرهاي مختلف كشور تأسيس كرد و رشته‌هاي خود را با اعمال برخي اصلاحات به چند رشته تخصصي گسترش داد و سطح آموزش عالي خود را با تأسيس دوره‌هاي دكتري ارتقا بخشيد.

همچنين آيت‌الله امامي با تأسيس شعب مدرسه عالي شهيد مطهري در شهرهاي مختلف به نشر علوم اسلامي پراخته اند. علاوه بر واحد برادران تهران، واحد خواهران تهران، واحد خواهران مشهد، واحد برادران مشهد، واحد خواهران يزد، واحد خواهران زاهدان اکنون در حال فعاليت مي‌باشند. نام مدرسه عالي شهيد مطهري در سال 1388 به دانشگاه شهيد مطهري تغيير يافت.

همچنين زير نظر آيت‌الله امامي کاشاني در مدرسه عالي شهيد مطهري رشته علوم و معارف اسلامي در مقطع آموزش متوسطه نيز طراحي و بعد از تصويب اساسنامه آن توسط شوراي عالي آموزش و پرورش كشور، دبيرستانهاي علوم و معارف اسلامي را از مهر ماه 1364ش در شعب تهران و مشهد تأسيس نمود. طي سالهاي بعد شعب دبيرستان مذكور در نقاط مختلف كشور گسترش يافت.

بخشي از بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با استادان مدرسه عالي شهيد مطهري در فروردين 1372 :

«بسم الله الرحمن الرحيم. خيلي خوش آمديد. بنده وظيفه دارم از شما به خاطر كار بزرگي كه بحمدلله بي سر و صدا، بي تبليغات و بدون جنجال‌هاي رايج معمولي و به شكلي آرام و در گوشه‌اي، آن‌چنان كه متناسب با خلوت معنوي علم و معلومات است، انجام مي‌دهيد، تشكر كنم و "خسته نباشيد" عرض كنم. ان‌شاء‌الله كه موفق باشيد. بنده از اين كه مي‌بينم جنابعالي [آيت‌الله امامي كاشاني] و آقاياني كه در آن‌جا مشغول فعاليت هستند و اين كارهاي مهم و با ارزش را انجام مي‌دهند، خيلي متشكرم. به نظرم بايد گفت كه مدرسه عالي سپهسالار عاقبت به خير شد و تبديل به مدرسه شهيد مطهري گرديد. واقعاً اين سير اسمي و تحول اسمي، يك تحول معنوي و سير معنوي را هم نشان مي‌دهد. تبديل نام سپهسالار به شهيد مطهري، فاصله‌اي عجيب و ناپيمودني است و اين هنر شماست كه الحمدلله كاري كرديد كه اين فاصله پيموده بشود... من به نظرم مي‌رسد شما در اين‌جا بايد بر روحاني بودن متخرجين تأكيد بفرماييد. البته از پيش هم،‌ من وقتي نسبت به مدرسه جنابعالي فكر مي‌كردم، دورادور اين معنا به ذهنم مي‌آمد. يعني اينجا يك محلي است كه بايد روحانيوني تربيت كند كه براي گسترش فكر متعالي اسلامي و همان تبيين "بالحكمه و الموعظه الحسنه" بسيار بسيار مفيد باشند. و تبيين حكيمانه دين و نه بيين عاميانه دين كنند. من فكر مي‌كنم امروز ما به اين احتياج داريم...»

2.آشنايي با رشته علوم و معارف اسلامي در مقطع آموزش متوسطه

پس از پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي به رهبري بزرگ مرد تاريخ، امام خميني(ره)، و حاکميت تفکر ديني در اداره جامعه، نياز به نيروي انساني متعهد، متدين و کارآمد در تمامي عرصه‌هاي فرهنگي، علمي و اجتماعي مشاهده گرديد.

تربيت چنين نيروهايي، تنها از فضاهاي آموزشي برخاسته از متن انقلاب ميسر و ممکن مي‌نمود.لذا آيت‌الله امامي کاشاني توليت مدرسه عالي شهيد مطهري، بنابر ضرورت اصل تربيت در سنين نوجواني، پيشنهاد تأسيس رشته علوم و معارف اسلامي را در سطح دوره متوسطه آموزش و پرورش ارائه نمود تا از اين طريق تأثير تحولات فکري و فرهنگي انقلابي و اسلامي را به درون نظام آموزش و پرورش وارد نمايد.

بر همين اساس شوراي عالي آموزش و پرورش در سيصد و چهل و دومين جلسه خود در تاريخ 9/3/63 اساسنامه رشته علوم و معارف اسلامي را به تصويب رساند و به مدرسه عالي شهيد مطهري ابلاغ نمود.

مدرسه عالي شهيد مطهري در سال 1364 اولين دبيرستان خود را در تهران و مشهد تأسيس کرد و به مرور به گسترش اين دبيرستان‌ها در شهرهاي مختلف اقدام نمود و در طول سال‌هاي متمادي، مدرسه عالي شهيد مطهري سعي نموده همواره با تغييرات نظام آموزش و پرورش، تغييرات لازم را در برنامه‌هاي خود و برنامه‌هاي رشته بوجود آورد تا آنجا که شوراي عالي آموزش و پرورش در سال 1374 با توجه به آثار و برکات و استقبال خانواده‌ها و دانش‌آموزان از اين رشته، رشته علوم ومعارف اسلامي را به عنوان يک رشته مستقل در شاخه نظري دوره متوسطه در کنار رشته رياضي، تجربي و انساني به رسميت شناخت.

با توجه به تحولات فرهنگي و اجتماعي، سياستگذاران مدرسه عالي شهيد مطهري سعي نموده اند رشته علوم ومعارف اسلامي را به گونه‌اي مديريت نمايند تا مدارس معارف به محيطي سالم، معنوي و علمي تبديل گردد تا در سايه پربرکت آموزش معارف ديني ضمن ارائه آموزش‌هاي عمومي، دانش‌آموزان به گونه‌اي تربيت پيدا نمايند که با درک نيازهاي اجتماعي و ديني و انقلابي وظيفه سنگين و خطير تبليغ حکيمانه دين را به دوش گيرند.

اکنون بعد از گذشت بيش از دو دهه همت آيت‌الله امامي کاشاني، مي‌توان رشته علوم و معارف اسلامي را به عنوان يکي از دستاوردهاي فرهنگي انقلاب اسلامي به شمار آورد که ضمن ايجاد پيوند عميق ميان تحصيلات متوسطه و علوم ديني، فرصتي براي تعليم و تربيت الهي دانش‌آموزان را فراهم نموده است تا آنان با گذراندن مواد درسي تخصصي اين رشته آمادگي ادامه تحصيل در حوزه‌هاي علميه و رشته‌هاي علوم انساني دانشگاه‌ها را پيدا نمايند.

اين افتخارات و آثار موجب گرديد تا اين رشته بارها و بارها مورد لطف و حمايت مقام معظم رهبري قرار بگيرد به طوري که در تاريخ 27/12/68 در ديدار آيت‌الله امامي و ديگر مسئولان مدارس علوم و معارف اسلامي شهيد مطهري فرمودند: «به نظر بنده تأسيس اين مدرسه بحمدالله يکي از ابتکارات بسيار خوب و خيلي مفيد و راهگشا بوده است و ان‌شاءالله ادامه پيدا کند»

3.آشنايي با مؤسسه تحقيقاتي ولي عصر(عج(

يکي از دغدغه‌هاي علمي آيت‌الله امامي کاشاني که در طول سال‌هاي متمادي ادامه داشته است موضوع مهدويت و معارف مهدوي است. يکي از مباحث پيراموني موضوع مهدويت احاديثي است که در کتب حديثي اسلامي اعم از کتب شيعه و اهل سنت گرد آمده است. گردآوري اين احاديثي که جامع بين همه کتب شيعه و سني باشد کار بزرگي است که انجام آن به صورت انفرادي تحقق‌پذير نيست از اين رو آيت‌الله امامي کاشاني مؤسسه‌اي را به نام ولي عصر(عج) تاسيس نمودند. اين مؤسسه که در قم داير است با تهيه موسوعه امام مهدي(عج) مشغول است که در مراحل پاياني خود را طي مي‌نمايد و به زودي مجلدات آن به طبع خواهد رسيد.

4.آشنايي با مؤسسه توانبخشي وليعصر(عج(

مؤسسه توانبخشي وليعصر(عج) مؤسسه‌اي است غيردولتي، كه در سال 1371 با هدف ارائه خدمات آموزشي، توانبخشي، اجتماعي و فرهنگي براي كودكان و بزرگسالان استثنايي توسط آيت‌الله امامي کاشاني تأسيس و در سال 1372 با راه اندازي 2 مركز روزانه دخترانه و پسرانه براي افراد با كم‌تواني ذهني بالاي 14 سال فعاليت خويش را آغاز نمود.

در سال 1375 مرکز جامع توانبخشي نگين عصر در مشهد آغاز به كار كرد، كه تاكنون نيز با گسترش خدمات كمي و كيفي، به فعاليت خود ادامه مي‌دهد.

در سال 1377 مركز جامع توانبخشي وليعصر(عج) در تهران (بلوار کشاورز) با هدف ارائه خدمات تخصصي به كودكان CP و MR تأسيس گرديد كه به نوبه خود يكي از اولين مراكز جامع تخصصي در اين زمينه در ايران بود. با افتتاح مرکز جامع توانبخشي نويد عصر در تهران فعاليت‌هاي اين مركز به مكان جديد منتقل شد.

 در سال 1377 شعبه مؤسسه توانبخشي وليعصر(عج) در شهرستان كاشان با اجراي طرح تحقيقاتي غربال‌گري نوزادان شروع به كار كرد و هم اكنون نيز مرکزجامع توانبخشي نگار عصر به منظور ارائه خدمات توانبخشي به نوزادان پرخطر و كودكان زير 6 سال با مشكلات حركتي و ذهني در ساختماني جديدالاحداث به فعاليت خود ادامه مي‌دهد (اين ساختمان در تاريخ تيرماه 1384 به بهره برداري رسيد

در سال 1382 مؤسسه توانبخشي وليعصر(عج) در شهرستان شيراز فعاليت خود را با احداث مرکز جامع توانبخشي فروغ عصر آغاز كرد. اين مركز نيز همانند ساير مراكز توانبخشي وابسته به مؤسسه، با استانداردها و كيفيت ويژه در حال خدمت رساني است.

در تيرماه سال 1384 مرکز جامع توانبخشي نويد عصر در جنوب تهران، به منظور ارائه خدمات تخصصي جامع به هموطنان جنوب و مركز شهر تهران شروع به كار نمود. اين ساختمان با لحاظ استانداردهاي يك ساختمان توانبخشي مناسب توسط مؤسسه احداث گرديده است.

در شهريور 1384 مرکز جامع توانبخشي اميد عصر به منظور ارائه خدمات جامع تخصصي با بهره‌گيري از رويكردهاي مختلف درماني جديد افتتاح گرديد.

 اين دو مركز علاوه بر ارائه خدمات کلينکي گسترده، خدمات تخصصي ويژه‌اي به كودكان CP ارائه مي‌کند همچنين اين مرکز در حيطه پايش رشد و اختلال يادگيري نيز فعاليت نموده موفقيت‌هاي چشمگيري کسب نموده است.

لازم به ذكر است كه ارائه خدمات توانبخشي به صورت خدمات كلينيكي تخصصي به نوزادان با تأخير رشد، كودكان با مشكلات جسمي، حركتي و ذهني و دانش‌آموزان دبستاني (اول و دوم دبستان)، روزانه (زير 6 سال)، و حرفه‌آموزي (بالاي 14 سال) ارائه مي‌گردد.

در 2 سال اخير يكي از مهمترين سرمايه‌گذاري‌هاي مؤسسه توانبخشي در رشد نيروهاي انساني كارآمد در زمينه فعاليت خود بوده است كه بدين منظور سرمايه‌گذاري عظيمي در ورود تكنيك‌هاي جديد (از جمله CE و لباس فضايي) و برقراري دوره‌هاي آموزشي در داخل و خارج از كشور صورت گرفته است كه نتايج آن در كلينيك‌هاي مؤسسه و خدمات درمانگران مراكز مشهود مي‌باشد.

اقدامات عملي مؤسسه در راستاي فرهنگ‌سازي مناسب در نگرش صحيح جامعه به معلولين نيز با سرمايه‌گذاري در توليد فيلم‌هاي سينمايي و آموزشي در دستور كار مؤسسه قرار گرفته است. همچنين آموزش کارشناسان موسسه با اعزام به خارج و گذراندن دوره‌هاي تخصصي سعي در بالا بردن سطح خدمت به کودکان بيمار دارد.

آيت‌الله امامي كاشاني در مراسم افتتاحيه مرکز جامع توانبخشي نويد عصر در جنوب تهران گفت: حاصل دو دهه تلاش و اخلاص و عشق دست‌اندركاران ايجاد اين مراكز و عنايات ويژه خداوند موجب شده است كه ما اكنون مراكزي براي معلولان داشته باشيم كه در استانداردهاي جهاني است. ايشان افزود: متأسفانه اين مراكز همچنان به لحاظ تعداد اندك است و ما بايد به نقطه‌اي برسيم كه در سراسر كشور چنين مراكز مدرني فعال باشند. در آن صورت با مداخلات به موقع و رسيدگي به معلولان، علاوه بر ثواب اخروي، بسياري از مشكلات نيز كاهش مي‌يابد و جامعه‌اي سالم‌تر خواهيم داشت.

ايشان گفتند: نبايد در جمهوري اسلامي خانواده‌اي كه فرزند معلول دارد براي درمان فرزندش به عسرو حرج بيفتد و راهي كشورهاي پيشرفته شود. او گفت: از تمام تلاش‌هايي كه منجر به تداوم رشد و ارتقاي خدمات توانبخشي در ايران مي‌شود، حمايت مي‌كند تا در آينده به سقف كمي و كيفي مطلوب برسيم.

مجموعه نويد عصر براي كمك به كودكان معلول، درمان آنها با تكنيك‌هاي جديد روز مثل ئيدروتراپي، الكتروتراپي، مكانوتراپي، گفتار درماني، كار درماني، ارائه مشاوره به خانواده‌ها و مداخلات به موقع براي جلوگيري از بروز بسياري از معلوليت‌هاي ذهني، جسمي و حركتي در جنوب تهران واقع است.

5.مرکز پزشکي ژنتيک نسل اميد

موسسه پزشکي نسل اميد در سال ???? به همت آيت الله امامي کاشاني تاسيس و در سال 1387 با تجهيز آن به مدرن‌ترين تکنولوژي‌هاي روز دنيا رسماً افتتاح گرديد. اين موسسه با هدف تامين سلامت نسل آينده از طريق پيشگيري از معلوليت‌ها با بهره‌گيري از پيشرفته‌ترين تکنولوژي‌هاي موجود در جهان تاسيس شده است. از ابتداي تاسيس تاکنون ده‌ها هزار مادر باردار و نوزاد توسط پزشکان متبحر و از طريق مدرن‌ترين روش‌ها مورد مراقبت قرار گرفته اند. اين موسسه همچنان در حال تحقيق و توسعه شيوه‌هاي نوين است تا با برخورداري از شيوه‌هاي نوين به پيشگامي خود در حوزه پيشگيري از معلوليت‌ها در کشور و مطرح بودن در صف نخست مراکز مشابه در جهان همچنان ادامه دهد.

بيماري‌هاي متابوليک به گروهي از اختلالات گفته مي‌شوند که در آنها سوخت‌وساز يک يا چند نوع ماده غذايي اختلال داشته و کودک نمي‌تواند از اين مواد براي رشد ، تکامل استفاده کند. شايان ذکر است اين بيماري در بدو تولد از نظر بروز علائم خاموش است و رفته رفته با تجمع مواد سمي حاصل از مشکلات سوخت‌وساز، روي توانايي‌هاي بدن کودک تاثير گذاشته و علائم بيماري آشکار مي‌گردد. (تشخيص به موقع کليد طلايي در پيشگيري از بروز و يا معالجه بيماري‌هاي متابوليک ارثي است)

اين موسسه با هدف غربالگري اين دسته از بيماري‌ها وهمگام با کشورهاي پيشرفته جهان اقدام به تجهيز و ارائه خدمت در اين زمينه کرده است. شايان ذکر است اين مرکز اولين مرکز کشوري غربالگري بيش از ?? بيماري متابوليک نوزادان با تکنولوژي MS/MS ، غربالگري بيش از ? بيماري آندوکرين نوزادان با تکنولوژي Auto DELFIAوVictor و تشخيص اختلالات اسيد‌هاي چرب و ارگانيک اسيد‌ها با تکنولوژي GC/MS و همچنين آزمايش‌هاي تشخيصي مربوط به اسيد آمينه با تکنولوژي HPLC است.

همچنين مشاورهمشاوره و بررسي ژنتيکي يکي از مهمترين ارکان کمک‌کننده در تشخيص و پيشگيري از ناهنجاري‌هاي مادرزادي مي‌باشد. لذا اين موسسه با در اختيار داشتن متخصصين کارآزموده درقالب مرکز جامع ژنتيک و همگام با استفاده ازتکنولوژيهاي پيشرفته جهاني فعاليت مي‌کند. در اين مرکز خدمات تخصصي مثل مشاوره ژنتيک و تشخيص قبل از تولد (PND) و قبل از لانه گزيني (PGD) بيماري‌هاي ژنتيکي صورت مي‌گيرد.

اين مرکز با در اختيار داشتن روش‌هاي جديد سيتوژنتيک مولکولي قادر به تشخيص سريع ناهنجاري‌هاي کروموزومي بر روي نمونه پرزهاي جفتي و مايع آمنيوتيک طي ? تا ? روز کاري مي‌باشد.

همچنين در اين مرکز بررسي محصولات حاملگي از نظر پاتولوژي (اتوپسي) و ژنتيک با همکاري متخصصين ژنتيک و پاتولوژيست صورت مي‌گيرد.

در اين موسسه رويکرد جامع تشخيصي به عقب‌ماندگي ذهني، مشکلات حرکتي و ناهنجاري‌هاي مادرزادي با استفاده از تکنيک‌هاي نوين ژنوميک صورت مي‌گيرد.

 

 

 


.[1] از جمله علماي بزرگ و نامدار كاشان مرحوم آيت الله العظمي مير سيد علي يثربي كاشاني است که از مراجع تقليد بودند. ايشان در سال 1311 هجري در شهر سامرا متولد شد و در پنج‌سالگي (سال 1316 هجري قمري) همراه پدر وارد شهر كاشان شد و در عنفوان جواني درس سطوح را تمام كرده و به سال 1321 وارد حوزه نجف گرديد. اما در سال 1331 به كاشان بازگشتند و پس از چندين سال اقامت در اين شهر و تدريس علوم ديني بنا به درخواست مرحوم آيت الله حائري در سال 1341 هجري قمري وارد حوزه قم شده و ضمن شركت در درس مرحوم آيت الله العظمي حاج شيخ عبدالکريم حائري، خود نيز حوزة مستقلي تشكيل داد. ايشان در حدود هفت سال ضمن تدريس فقه و اصول به تربيت طلاب و فضلاء پرداخته و شاگرداني بزرگ تربيت نمودند كه در ميان آنان مي‌توان از رهبر كبير انقلاب، امام خميني(ره)، آيت الله داماد، آيت الله نجفي مرعشي(ره) و ده‌ها عالم ديگر نام برد. سر انجام به سال 1379 هجري قمري در کاشان رحلت نمود.

[2]. شرح مثنوى(علامه جعفرى)، ج‏13، ص186، در بيان حديث استفت قلبك و لو افتاك المفتون