سوره حديد بيان کننده زمينه قيام امام زمان(عج)
Date:1396/10/1 Visitor: 1582
آيه 16 و 17 سوره حديد بيان کننده زمينه قيام امام زمان(عج) و اين مسئله جهاني است.


آيت الله امامي کاشاني در خطبه اول نماز جمعه اول دي ماه گفت: آيه 16 و 17 سوره مبارکه حديد بيان کننده زمينه قيام امام زمان (عج) و جنبه هاي متنوع درباره اين مسئله جهاني است. 

ايشان با اشاره به مطرح شدن مسئله ظهور امام زمان عج در قرآن کريم افزود: آيات شريفه اي که در قرآن در اين زمينه آمده است در چند دسته قرار دارد که در دسته اول مسائل ظهور مطرح است. احاديث هم هست ولي ظهور آيات مستغني از روايات است. 

وي گفت: يک دسته از آيات آنچنان به مسئله ظهور اشاره نکرده است ولي روايات صحيح و معتبردر اين باره وجود دارد. 

ايشان اشاره به معاني آيه هاي 16 و 17 سوره مبارکه حديد افزود : در اين زمينه روايات صحيح است و منظور از جمعيت در اين آيات ، امت اسلام است که آيا از آنها ياد نمي گيريد ؟ آيا از آنها درس نمي گيريد که به چه بلايي دچار شدند ؟ شما اينطوري نباشيد منتظر امام زمان عج باشيد. در اين باره شک نداشته باشيد، حالت انتظار داشته باشيد. 

آيت الله امامي کاشاني با اشاره به اينکه حقوق مردم بايد رعايت شود، قساوت قلب نداشته باشيد، ادامه داد: در آيات ديگر نيز به قساوت قلب اشاره شده است و در خصوص اينکه چشم ها ديگر کور شده ، حقيقت را نمي بيند، گناه را نمي بيند، کشتار و ظلم و سيلي خوردن به صورت را گناه نمي بيند، حرف بدي را که به او مي زند نمي بيند، حقي که هست به او را نمي بيند ، حق ديگران و همسايگان را نمي بيند اين اثرات چشمي است که کور شده و گوش هم نمي شنود. 

وي با اشاره به اينکه اين آيات شريفه در رواياتي است که اين روايات معتبر است ادامه داد : دو حديث معتبر و صحيح عرض مي کنم که اولي غيبت نقماني است و دومي حديث ديگر در کمال الدين صدوق است. 

خطيب اول نماز جمعه اين هفته تهران گفت: در حديث کمال الدين صدوق از امام صادق (ع) آمده است که فرمود : اين آيه کريم نازل شده درباره امام زمان (عج)؛ زمان طولاني مي شود، دلها بسته مي شود،گناه در جامعه زياد مي شود، سنگدل مي شوند، ناراحتي ها را مي بينند اما اعتنا نمي کنند، حقوق ديگران را تضييع مي کنند اما اهميت نمي دهند، و از ناله ها باکشان نيست؛ روزگار اين چنين مي شود. 

وي با اشاره به اينکه همين حديث با همين سند در غيبت نقماني هم وجود دارد افزود: امام باقر (ع) فرمود بعد از اينکه زمين مرد و بعد از اينکه ديگر شيعيان اينچنين شدند در کتاب غيبت نقماني است که مي فرمايد شما شيعيان شک نداشته باشيد که چنين روزي پيش مي آيد و اين روز را خواهيد ديد. شک و ترديد در اين مسائل نداشته باشيد. 

آيت الله امامي کاشاني گفت: گروههاي زيادي مي خواهند مسئله مهدويت را که به معناي قيام و حکومت جهاني است و اين حکومت جهاني مکتب است، را با مشکل مواجه کنند. 

وي با بيان اينکه مکتب وقتي مي تواند زنده باشد که حوائج مردم و نياز جامعه را بگويد ، افزود: وقتي مکتب زنده است که انسان را تعريف کند، صفات انساني را بيان کند، و وظايف انسان را يادآور شود زيرا تکليف همان تکامل انسان است . 

خطيب نماز جمعه تهران با اشاره به اينکه خلقت يعني ارزش انسان، ادامه داد : اگر انسان و تکامل نبود خلقت وجود نداشت زيرا که خلقت براي رشد و بروز اسما و حسناي الهي است . 

وي با بيان اينکه در روايات مقصود مهدي موعود (عج) است گفت : فخر رازي که از علماي بزرگ اهل سنت است در کتاب تفصيلش مي نويسد زنده شدن زمين پس از مرگ و بهار پس از زمستان مثالي است که خداوند براي کفر، ايمان، قساوت، غضب و رحمت عنوان کرده است و در جاي ديگر فخر رازي مي گويد ؛ خداوند چنين روزي را خواهد آورد.

آيت الله امامي کاشاني با اشاره به سفر خود به واتيکان و ملاقاتش با راتسينگر که به مقام پاپي در مذهب مسيحيت کاتوليک رسيد گفت : بحث کرديم که چطور مي گويد وقتي مسيح بيايد قيام خواهد بود و ما مي گوييم حکومت خواهد کرد، ما مي گوييم حضرت مسيح ، وزير حضرت مهدي (عج) خواهد بود؛ او گفت : در انجيل چنين آمده است و در انجيل گفته مي شود که زمين و همه چيز مرده است و با وجود او همه چيز زنده مي شود . 

خطيب اول نماز جمعه تهران با اشاره به اينکه همه موضوعات اشاره شده در انجيل، در قرآن در خصوص حضرت مهدي عج آمده است، گفت : آيه را براي راتسينگر خواندم و اين احاديث صحيح و معتبر را در خصوص قيام حضرت مهدي موعود به اين معنا که زنده مي شود و زمين در اثر گناه و فساد مي ميرد بيان کردم و وي قانع شد. 

وي با بيان اينکه زمين زير پاي آدم دروغگو مرده است زيرا آن شخص خود مرده است، ادامه داد: آدم زماني که قسي القلب مي شود روي زمين قرار دارد اما زمين زير پاي او مرده زيرا خود آن شخص مرده است، آدمها وقتي مرده اند روح، انسانيت، فضيلت، ندارند بنابراين زمين هم مي ميرد. 

آيت الله امامي کاشاني با اشاره به حديثي از امام باقر (ع) درباره اينکه در عصر غيبت، انسانها قسي القلب مي شوند. وي در پايان با اشاره به اينکه بيائيد منتظر باشيم و زندگي و خانه خود را تميز کنيم گفت : سعي کنيم چشمانمان بينا، گوشهايمان شنوا و قلبمان زنده باشد.

آيت الله امامي کاشاني با قرآئت سوره کوثر به سخنراني خود پايان داد.آيت الله امامي کاشاني در خطبه دوم نماز جمعه تهران با اشاره به اينکه دنيا خود را عليه دولت ايران بسيج کرده، خاطر نشان کرد: اينکه دنيا عليه کشور ايران بسيج شده نه عليه سرزمين ايران است بلکه عليه جمهوري اسلامي ايران است، عليه مردم با عقيده اسلام است.

وي افزود: شجاعت، مقاومت و بصيرت مردم ايران در برابر دشمن براي آنها سنگين است.

خطيب نماز جمعه تهران به موضوع يمن اشاره کردو گفت: در يمن مي بينيد که موشکي به رياض پرتاب مي شود اما آمريکا مي گويد، موشک براي ايران است در حالي که کارشناسان تاييد کرده اند که اين موشک ها ايراني نيست اما آمريکا اصرار مي کند تا ايران را متهم کند، براي اينکه جهان را عليه ايران بسيج کند.

وي افزود: آمريکايي ها به سعودي ها ميلياردها دلار سلاح مي دهند و پول مردم آنها را از حکام بدبختشان مي گيرند تا در اين ميان مردم يمن کشته شوند به اين صورت کشورهاي اسلامي را به جان هم مي اندازند تا در ممالک اسلامي جنگ راه بيافتد.

آيت الله امامي کاشاني به سخنان ترامپ اشاره کرد که گفته، ما در خارج از مرزها صلح را برقرار مي کنيم و اين سخنان را شعاري براي پنهان کردن تمام فرومايگي هاي آمريکايي ها مي داند.

وي افزود: آنها براي آنکه رفتارهاي خود راتوجيه کنند، چنين سخناني مي گويند و يا مقر حکومت رژيم صهيونيستي را به قدس منتقل مي کنند، اما با اين حرف ها دنياي اسلامي را عليه خود بسيج مي کنند و غلطي را روي غلط هاي خود مي گذارند تا خيانت هاي گذشته را تکرار کنند که آمريکا ضد اسلام بود، همانطور که امام فرمود، آمريکا شيطان بزرگ است.

خطيب نماز جمعه تهران با تاکيد بر اينکه بسيج اين کشورها عليه جمهوري اسلامي است چرا که ايران مي گويد شما منطقه را به خاک و خون کشيديد همانطور که آل سعود اميد به داعش داشت اما داعش به جهنم واصل شد.

وي با اشاره به خواسته ترامپ و روساي جمهور قبلي آمريکا براي تجزيه عراق خاطرنشان کرد: آمريکايي ها مي گفتند عراق بايد تجزيه شود، اما شجاعت و ايستادگي عراقي ها در برابر دشمن استقلال اين کشور را به همراه داشت.

آيت الله امامي کاشاني با توصيه به ايران براي درک دقيق مسائل جهان گفت: ايران بايد از نظر فکر، بصيرت و آشنا بودن به زمان بيدار باشد و جمهوري اسلامي شهيد و خون داده تا اين کشور رشد کند.

وي جمهوري اسلامي را به حرم تعبيرکرد چرا که در اين کشور اسلامي ، اسلام به معناي واقعي که همان اسلام علي ( ع) و فاطمه (س) است ،بايد پياده شود همانطور که در قانون اساسي جمهوري اسلامي هم وجود دارد.

خطيب نماز جمعه اين هفته تهران با تاکيد بر اينکه نبايد ارکان نظام تضعيف شود گفت: نظام کار خود را مي کند و قواي مجريه ، مقننه و قضاييه با تمام وسعت و مشکلات موجود بخصوص قوه قضاييه کار خود را انجام مي دهند.

وي افزود: اگر کسي حرفي با اين سه قوه دارد بايد در جلسات خصوصي مطرح کند و اگر کافي نمي داند چند نفر دانشمند و حاکم را در اين جلسات بياورد، نه اينکه همين جور حرف بزند و چه بسا حرف هاي خلاف واقعي هم مطرح کند تا رسانه هايي دروغ هايي را به آن اضافه کنند و مشکلاتي براي مردم ايجاد شود و مسئولان را دلسرد کند تا کار به ملت کشيده شود.

آيت الله امامي کاشاني با اشاره به نقش جامع الشرايطي رهبري نظام، خاطرنشان کرد: آنهايي که کار مي کنند در اين نظام زير اين چتر رهبري قرار دارند و انتظار اين است که انتقادها در جلسات خصوصي مطرح شود نه در بطن جامعه تا دشمن را خوشحال کنند.

وي افزود: با وجود رهبري عادل، آگاه و فقيه، گزندي نيست اما درعين حال بايد همه صلاح جامعه و نظام جمهوري را حفظ کنيم و اکنون حفظ نظام ، حفظ ارکان نظام است.