شاخه بندی اخبار


خطبه‌هاي نماز جمعه تهران در تاريخ 18 فروردين 1396

خطبه‌هاي نماز جمعه تهران در تاريخ 18 فروردين 1396

Date:1396/1/19

.


مشروح خطبه‌هاي نماز جمعه تهران به امامت آيت الله امامي کاشاني در تاريخ 18فروردين 1396

 

خطبه اول:

قال الله العظيم: «اللَّهُ عَلى ما نَقُولُ وَکيلٌ»[1]

سالروز ولادت حضرت جواد الأئمه(ع) و ولادت رئيس موحدين اميرالمؤمنين(ع) را به محضر امام عصر ارواحنا له الفداء، رهبر انقلاب اسلامي و ملت ايران و شما نمازگزاران تبريک عرض مي‌نمايم.

عده‌اي از مورخين ولادت امام جواد(ع) را دهم رجب نوشته‌اند. يکي از القاب امام جواد(ع)، «باب المراد» است. به اين دليل به حضرت «باب المراد» مي‌گفتند، زيرا مشکلات خود را با توسل به قبر مطهر امام جواد(ع) حل مي‌کنند و توجه به حضرت، همّ و غم را از دلها دور مي‌کند و لذا به ايشان «باب المراد» مي‌گويند. حضرت امام جواد(ع) از برکت خاصي برخوردارند که وقتي به امام هشتم(ع) گفتند که شما فرزندي نداريد، بعد از شما چه کسي امام خواهد بود. حضرت رضا(ع) در پاسخ به اين سؤال فرمودند فرزندم جواد(ع) که بعد از چند روزي پس از بيان امام رضا(ع)، از دامن مادري به نام «خيزران» يا «ريحانه» يا اسماء ديگري که گفته‌اند، طلوع کرد و در مثل فردايي به قول بعضي از مورخين متولد شد.

به همين اندازه بنده راجع به تاريخ امام جواد(ع) بسنده کنم و اينکه امام رضا(ع) فرمود «هَذَا الْمَوْلُودُ الَّذِي لَمْ يُولَدْ فِي الْإِسْلَامِ مِثْلُهُ مَوْلُودٌ أَعْظَمُ بَرَكَةً عَلَي شِيعَتِنَا مِنْهُ»[2]؛ مولودي براي شيعيان ما از نظر برکت به اندازه امام جواد نبوده است. چرا؟ براي اينکه خيليها به اين فکر بودند که با نداشتن فرزند که بعضي نوشته‌اند که امام هشتم فرزند نداشت و يا بعضي نوشته‌اند چند فرزند داشت، ولي همگي وفات کرده بودند، فکر مي‌کردند بساط امامت و ولايت با شهادت امام رضا(ع) برچيده خواهد شد، مخصوصاً علمايي که با دربار عباسيون مرتبط بودند مثل يحيي بن اکثمها  که براي دنيا و روزهاي آينده خوابها ديده بودند که ولايت و امامت اهل بيت پيامبر(ص) برچيده خواهد شد، ولي با به دنيا آمدن امام جواد(ع) اوضاع دگرگون شد. گرچه يکي از برکات، توسل به آن حضرت است و اميدوارم کشور ما و جهان اسلام از اين توجه به حضرت جواد(ع)، از يک فضاي معنوي و آرامش خاصي در سايه آن حضرت برخوردار باشد.

بنده بحثم درباره توکل بود. در توکل، آيه کريمه‌اي که عرض شد، در سوره مبارکه يوسف سخن يعقوب  است. خدا بر آنچه ما مي‌گوييم، وکيل است. معناي توکل هم همين است که انسان خدا را وکيل خود کند و همه امور را به او واگذار کند. از فرصت امروز و امشب که تعلق خاص به امام جواد(ع) دارد، درسي از مکتب حضرت بگيريم.  

«قال ابوجعفر الثاني: ثَلاثٌ مَنْ کُنَّ فيهِ لَمْ يَنْدَمْ: تَرْکُ الْعَجَلَةِ وَ الْمَشْوَرَةِ وَ التَّوَکُلِّ عَلَي اللّهِ عِنْدَ الْعَزْم»[3]؛ سه چيز است اگر در انسان بود، انسان پشيمان نخواهد شد و در امور زندگي به پشيماني نخواهد افتاد: اين سه خصلت عبارتند از: 1ـ عجله نکردن در کارها؛

انسان در کارها عجله نکند، با حساب کار کند و امور را رصد کند. اين عجله در کارها، در رفتار و کارها و برخوردهاي ما بلايي است. انسان بايد با تأنّي و فکر با همسر و رفيق و آشنا و جامعه مشي کند. در کار شتاب نکند.

 2ـ مشورت کردن در امور و استفاده کردن از فکر ديگران در امور؛

 3ـ توکل کردن بر خدا در تصميمي که گرفته مي‌شود.

 توکل معنايش اينست که انسان کارهاي مختلفي را انجام مي‌دهد، ولي بسياري از کارها براساس تحليل شخصي، خودبيني و خودخواهي است. براي موفق شدن در صحنه‌هاي مادي، خودبينيها و خودخواهيها، انسان را به مشکل مي‌اندازند.

نيست کسبي از توکل خوبتر                چيست از تسليم خود محبوبتر[4]

انسان بايد به خدا توکل کند. تنها به علل و اسباب تکيه کند و در علل و اسباب توکل به خدا کند. توکل کردن به خدا به معناي ترک اسباب نيست، بي‌توجهي به علل و عوامل طبيعي نيست. بلکه معناي آن اينست که اين علل و عوامل را در راستاي توحيد ببيند و توجه به خدا در تمام امور داشته باشد، والّا انسان با مشکل روبه‌رو مي‌شود.

بس گريزند از بلا سوي بلا                 بس جهند از مار سوي اژدها[5]

انسان فکر مي‌کند که اگر چنين اتفاقي بيفتد، خوب است. اگر اين زن را رها کند و با طلاق زندگي را متلاشي کند، به لذت ديگري خواهد رسيد. اگر اين شوهر را رها کند، به هوا و هوسهاي ديگري نائل خواهد شد. در محاسبات مالي و اقتصادي و سياسي هم اينچنين است. لذا بايد به خدا متوجه بود.

ديده ما چون بسي علت دروست                    رو فنا کن ديد خود در ديد دوست

چون ما وقتي کار مي‌کنيم، علل و عوامل مختلفي هچون هواها و هوسها را در نظر مي‌گيريم. دوست خداست. هوا و هوس، دشمن انسان است. شيطان دشمن انسان است. عواملي که انسان دنبال مي‌کند تا در اين عوامل به مال، مقام و خواسته‌هاي نفساني برسد، اينها همه عواملي است که شيطان بر انسان مسلط کرده است. آرامش چيست؟ در همه مراحل زندگي خدا را مد نظر بگيريم. اگر خدا در زندگي انسان ريشه کرد، زندگي، زندگيِ آرامي خواهد شد.

«اللَّهُ عَلى ما نَقُولُ وَکيلٌ»؛ خداوند وکيل است. توکل يعني وکيل گرفتن و خدا را وکيل کردن. اين ايام، ايام عبادت است. ايام توجه به خداست. اعتکاف از 13 رجب شروع مي‌شود. يک جمله هم در رابطه با اعتکاف بگويم.

 اعتکاف يعني انسان خود را با قصد قربت و تعظيم براي خدا ملازمت کند. در اعتکاف ملازمت نهفته است. به قول راغب انسان به اين اعتکاف ملازمت کند، علاوه بر شرايط جسمي، همه چيز او براي اعتکاف باشد همچون تعظيم در برابر خدا، تعظيم در برابر مسجد داشته باشد،  در همه امور تعظيم براي خدا کند. تعظيم يعني به خدا توجه کردن و گناه نکردن.

بسياري از جوانان ما توفيق به اعتکاف دارند. اميدواريم خداوند متعال تمام اعمال ما را قبول فرمايد.

خودم و عزيزان را به ورع و تقوا توصيه مي‌کنم.

 

خطبه دوم:  

قال الله العظيم «وَالْعَصْرِ(1) إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ (2) إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْر»[6]

باز هم خودم و عزيزان را به ورع و تقوا توصيه مي‌کنم.

سوره مبارکه «والعصر» قسم به عصر دارد. اين عصر چيست؟ عصر، روزگار و دهر است يا نماز عصر است يا منظور از عصر شبانه روز است و يا عصرمنظور زمان امام عصر(عج) است؟

به نظر مي‌رسد تمام اين معاني مي‌تواند معناي «والعصر» باشد. ولي اگر عصر به معناي عصر ظهور حضرت شد، اين معناي بهتري است، زيرا تجلي زمان در عصر امام عصر(ع) است. اهميت زمان و زندگي در آن زمان است.

حيات بشر آن زمان خودش را نشان خواهد داد. وقتي زمان خودش را نشان مي‌دهد که در مهد عدل و امنيت بگذرد. وقتي زمان ارزش خود را آشکار مي‌کند که خداوند جل و اعلي به زمان قسم ياد مي‌کند. قسم خدا عظمت عصر است. قسم پروردگار براي تعظيم به عصر است. بنابراين عصر ارزش فوق‌العاده‌اي دارد. اين عصر وقتي ظهور مي‌کند که «يَملَأُ الله بِهِ الاَرضَ قِسطاً وَ عَدلاً کَما مُلِئَت ظُلماً و جَورا»[7]  بعد از اينکه زمان تاريک خسته‌کننده شد؛ بطوريکه وقتي اشخاص بر سر قبر مرده‌ها مي‌روند، مي‌گويند کاش ما جاي تو بوديم و زنده نبوديم اين اوضاع را ببينيم. اينچنين زمان بد و سخيف خواهد شد و ارزشش را از دست خواهد داد.

تجلي تمام عصر و سوگند پروردگار در عصر امام عصر(عج) است.

کلمه والعصر به معناي زمان شد. ولي اين بدان معني نيست که ما زمان را منحصر به حضرت کنيم. عرض کرديم ظهور کامل زمان در زمان ظهور اوست، ولي در عين حال ما بايد به زمان توجه کنيم. زمان عامل حيات و زندگي است. هم به زمان اهميت دهيم و هم به بهره‌برداري از زمان اهميت بدهيم.

اينجا به سراغ شعاري که رهبر عظيم الشأن ما براي سال جديد بيان فرمودند برويم. شعار اقتصاد مقاومتي در توليد و مسئله اشتغال است. براي اشتغال و توليد  همين سوره را معنا مي‌کنم: «وَالْعَصْرِ (1) إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ (2) إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْر»[8]

به نظر مي‌رسد «إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَات» بهره‌برداري از نماز است. ما با اوضاعي که در دنيا مي‌بينيم و مشکلاتي که در کشور هست، اقتصاد مقاومتي به کشور و همه ما عزّت و استقلال مي‌دهد و ما را از نياز به کشورهاي دنياي استکبار دور مي‌کند و نجات مي‌دهد، براين اساس است که انسان باور داشته باشد که از زمان استفاده کند. يعني چه؟ يعني انگيزه و ايمان در انسان باشد، ايمان به اقتصاد مقاومتي و توليد داخلي داشته باشد، ايمان به  توليد اجناس داخلي با کيفيت. اگر چنين بود، خدمت به کشور است. اگر چنين نبود و کار درست انجام نشد، خيانت به کشور است. ايمان به اينکه اگر کالاي قاچاق وارد کرديم، خيانت به کشور است. ما بايد به توليد توجه کنيم و جلوي واردات غيرضروري را بگيريم. اينها خدمت به کشور است و اين بايد انگيزه در بين مردم شود.

خلاصه مطلب اينست که بايد انگيزه و ايمان در تمام طبقات جامعه باشد، چه در دستگاه‌هاي تقنيني، چه در دستگاه‌هاي اجرايي و چه در دستگاه‌هاي قضايي و حتي در متن جامعه از جمله شرکتها، کارخانه‌ها و تمام آحاد مردم در هر کجا که مشغول به کار هستند، بايد باشد.

 ايمان به کشور و ملت ايران و عزت کشور در اينست که  کسي که مشغول به کار است، نان حرام نمي‌خورد، قاچاق انجام نمي‌دهد. اگر کارگر ايمان داشت که در توليد کالا دقت لازم را داشته باشد، اين با خارج رقابت مي‌کند. ولي اگر ايمان نداشت، بي‌اعتنايي مي‌کند، لذا کالاي ناقصي به مردم مي‌دهد.  اينها بي‌علمي نيست، بي‌ايماني مدير و کارگران و افراد دست اندرکار توليد کالاست. استفاده از زمان بايد کرد. اين انگيزه را بايد ايجاد کرد.

آب کم جو تشنگي آور بدست             تا بجوشد آب از بالا و پست[9]

بايد انسان تشنه باشد که بفهمد آب چيست. وقتي انسان دنبال آب برود، خدا اسبابش را فراهم مي‌کند و بهترين کالا را انسان توليد مي‌کند. اين شعار رهبر عظيم انقلاب، شعاري مربوط به عزت و استقلال کشور است. چرا به اين شعار توجه نکنيم؟ اگر در مجلس ايمان و انگيزه مورد توجه قرار بگيرد، قوانيني که به کار ارزش مي‌دهد و به اشتغال اهميت مي‌دهد، قوانيني که ضد کار است، قوانيني که نقص کار است در مورد همه اينها فکر شود. بهترين قانون چيست که ما کشور را از اين وضع نجات دهيم و توليد و اشتغال را زياد کنيم. دستگاه اجرايي و قضايي نيز بايد در اين زمينه اقدام کنند. بدنه دستگاه اجرايي بايد در اين زمينه اقدام کنند.

در امنيت به سرمايه‌گذاري و توجه به سرمايه گذاري انگيزه بايد ايجاد شود.   اگر در ما انگيزه باشد، از زمان استفاده خواهيم کرد.

 يک جمله هم راجع به تعطيليها عرض کنم. خراب کردن زمان، اين تعطيليهاست. از چند روز قبل تعطيلي عيد شروع شده است که تا آخر سيزدهم تعطيل است. آن وضع ادارات است! اين همه تعطيلي و تعطيلي در سال! زمان چقدر از بين مي‌رود. به جاي اينکه بگوييم در سفر خوش گذشت؟ وقتي کسي از سفر آمد، بايد بگوييم خسته نباشيد چون سفر زياد و طولاني خسته‌کننده است. البته کساني که اهل تحقيق هستند، تحقيقشان را در سفر هم انجام مي‌دهند. ولي کارهاي يدي(دستي) تعطيل مي‌شود. مجلس شوراي اسلامي براي اين تعطيليها، فکري کند.

آب کم جو تشنگي آور بدست             تا بجوشد آب از بالا و پست[10]

انسان بايد حرکت کند. مشکلات را ببيند. کشور حرکت جهادي مي‌خواهد. بايد مشکلات را حل کرد. انسان بايد چنين زندگي کند.

نکته ديگر اينکه در دنياي ديوانه‌اي به سر مي‌بريم و اين آمريکاي متجاوز و جنايتکار، امروز با حمله موشکي به سوريه، به ديوانگي‌اش ادامه داد. پررويي را به حد اعلاء رسانده‌اند، خود سلاح شيميايي در اختيار تروريستها قرار مي‌دهند و پس از آنکه ارتش سوريه به پايگاه هاي تروريست ها حمله مي‌کنند، اين تسليحات شيميايي منفجر مي‌شود و به دروغ مي‌گويند دولت سوريه شيميايي زده است، چقدر دروغ گويي!!! اين سلاحها را خود شما در اختيار تروريست‌ها قرار داديد؟

خدايا ظهور امام عصر را که حيات واقعي است را برسان.

يک نکته هم راجع به انتخابات عرض کنم. کشوري که با اين عزّت، استقلال و فناوري علمي در دنيا وجود دارد و دشمن به دنبال پيدا کردن نقطه ضعف آن است، در آستانه آزموني ديگر قرار دارد و نکته اي که رهبر معظم انقلاب فرمودند همه آحاد مردم با حضور و انسجام ملي بايد در صندوقهاي رأي حاضر شوند. همانا خدمت به اسلام، ملت  و تاريخ است.  اميدوارم ملت روشن و بيدار ما در روز انتخابات با حضور همگاني و وحدت ملي در پاي صندوقهاي رأي حاضر شوند.

دو نکته کوتاه ديگر هم عرض مي‌کنم. الآن فصل نام‌نويسي طلاب است. به اين امر توجه شود. جوانان عزيز ما به اينکه در حوزه‌ها درس بخوانند و براي تبيين اسلام افرادي شايسته شوند، اهتمام بورزند. نکته دوم در رابطه با بنياد مسکن است که توضيح دادند،  انشاءالله آنچه واجب است، انجام شود.

 

منابع:


[1].  يوسف/66.

[2]. اصول کافي، ج1، ص321؛ الارشاد، شيخ مفيد، ص319؛ اعلام الوري، طبرسي، ص347؛ کشف الغمه، اربلي، ج3، ص143.

[3]. فصول المهمه، ص 289 ـ 291.

[4]. مثنوي معنوي، دفتر اول، بخش 46 - ترجيح نهادن نخچيران توکل را بر اجتهاد.

[5]. همان.

[6]. عصر/ 1، 2 و 3.

[7]. كمال الدين و تمام النعمه، شيخ صدوق، ج ‏2، ص 377؛ بحار الأنوار، علامه مجلسي، ج ‏51، ص 156. 

[8]. عصر/ 1، 2 و 3.

[9]. مثنوي معنوي، دفتر سوم، بخش 151 - بيان آنک حق تعالي هرچه داد و آفريد... .

[10]. همان.

 

 


Rss Services Print  - (7 Body)  Visitor Count: 981
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
کد امنیتی: تصویر امنیتیتغییر عکس