شاخه بندی اخبار


انتظار فرج با تعليم و تعلم

انتظار فرج با تعليم و تعلم

Date:1395/12/18

حوزه هاي علميه بايد فضاي فرهنگي جامعه را براي ظهور حضرت حجت(عج) آماده کنند.


سخنان آيت الله امامي کاشاني در جمع دانشجويان و طلاب مدرسه عالي شهيد مطهري کاروان راهيان نور در اسفند ماه 1395

يکي از وظايف ما در عصر غيبت، انتظار فرج است. هر کسي وظيفه‌اي براي فرج برعهده دارد. انتظار فرج از طلبه، عالم، روحاني و حوزه‌هاي علميه  اين نيست که دعاي فرج بخوانند و بگويند ما منتظريم. بايد شرايط ظهور حضرت را فراهم کنند. هم دعا کنند و هم شرايط را فراهم کنند.
فراهم کردن شرايط اينست که فضا را بايد فضاي فرهنگي بکنند و اين امر با خواندن دعاي فرج تحقق نمي‌يابد. انسان بايد معارف اسلامي را هم خوب بفهمد و هم خوب بيان کند و هم خوب بنويسد. اين وظيفه‌اي است که بر عهده طلاب است. حالا شما جوانيد و من هم پير هستم، همه ما اين وظيفه را داريم. من شک ندارم که بايد اين وظيفه را انجام بدهم. شک هم ندارم که براي فرج بايد روان بگويم و روان بنويسم. اين مقدمات دارد. ولي در عين حال ياد گرفتن معارف اهل بيت(ع) و بيان کردن براي مردم و نوشتن اين وظيفه است. اين هم با درس خواندن، مباحثه کردن و حفظ کردن تحقق مي‌يابد. والّا همينطوري انسان ملا نمي‌شود. انسان همينطوري مقام و ثروت يکباره و يا با هياهو و تبليغات و ... بدست مي‌آيد؛ ولي درس خواندن و فراگيري علم با هياهو نيست. فقط به قول قدما آن چيزي که با خدا عهد کرده است که علم در دامن کسي نيايد مگر اينکه آن کس آن علم را خدمت کند. مثل تقوا. تقوا هم مثل علم است؛ باطني است.
و لذا شما در اين سفر، در راه، در قطار، به جاي گفتن سخنان متفرقه، مطالعه کنيد، مباحثه کنيد. ما قبلاً با قطار مشهد مي‌رفتيم، در قطار مطالعه مي‌کرديم.
خلاصه خودتان را آماده کنيد. اين سفر مقدمه‌اي باشد براي اينکه شما آماده شويد تا مطالب را خوب ياد بگيريد، بيان کنيد، و خدمت به مردم کنيد. منتظر بايد خدمت کند. جهاد ما هم همين است. بعضيها مي‌گويند شما دعا کنيد ما به جهاد با دشمن برويم، من به آنها مي‌گويم جهاد شما فعلاً همين است. اگر اين خوب انجام شود، آن وقت است که انسان ثواب جهاد را دارند. انشاء الله در پناه خداوند متعال به سلامت برويد و برگرديد.  اين مطلبي که من گفتم منحصر به قطار و اين دوسه روزه نيست. هميشه همينطور باشيد. مراقب درس باشيد، مباحثه کنيد. مطالب را خوب بيان کنيد، تحليل کنيد و بنويسيد. اين وظيفه‌اي است که الآن بايد هم ياد گرفت، هم خوب بيان کرد. اگر اين حرفهاي من به يادتان بماند و به آن عمل کنيد، آن وقت وقتي 80 سالتان شد، مي‌گوييد خدا امامي را بيامرزد که اين نصيحتها را به ما کرد. ما جوان بوديم نمي‌دانستيم.
 به درس و فضاي علمي و تعليم و تربيت خوب بچسبيد. فضاي روحتان را با تعليم و تعلم عجين کنيد. انشاء الله به سلامت و خير برويد. الله خير حافظا و هو ارحم الراحمين.

 


Rss Services Print  - (8 Body)  Visitor Count: 1148
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
کد امنیتی: تصویر امنیتیتغییر عکس