شاخه بندی اخبار


مشروح خطبه‌هاي نماز جمعه تهران در تاريخ 13 آذرماه 1394

مشروح خطبه‌هاي نماز جمعه تهران در تاريخ 13 آذرماه 1394

Date:1394/9/15

.


خطبه‌هاي نماز جمعه تهران در تاريخ 13 آذر 1394 به امامت آيت الله امامي کاشاني

 

قال الله العظيم في کتابه الکريم: «أُولئِكَ يُؤْتَوْنَ أَجْرَهُمْ مَرَّتَيْنِ بِما صَبَرُوا وَ يَدْرَؤُنَ بِالْحَسَنَةِ السَّيِّئَةَ وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ يُنْفِقُون‏»[1]

بحث امروزم پيرامون نامه مقام معظم رهبري به جوانان غرب مي‌باشد. گرچه بحثم در خطبه‌هاي پيش پيرامون عهد و مسائل عهد و پيمان در اخلاق بود. ولي لازم ديدم خطبه اولم را در امروز اختصاص به متن مقام معظم رهبري خطاب به جوانان بدهم.

اين نامه دو محور دارد: يک محور ايدئولوژي ديني و يک محور ايدئولوژي سياسي. محوري که مربوط به ايدئولوژي و تفکر ديني است، اينست که حق بر اينست که در دنياي امروز که تمام جهان با شبکه‌هاي پيشرفته به هم متصل شده‌اند سخنان و گفتمانهايي بين ارباب اديان و دانشمندان در رشته‌هاي مختلف ديني از جمله مسيحيت، يهوديت و اسلام صورت پذيرد، زيرا جاي بحث درباره اسلام و اديان گوناگون خالي است.  اميدواريم که دنيا به اين سو حرکت کند.

بنده درباره اينکه اسلام چه ديني است، خلاصه‌اي از مطالبي که جمع‌آوري کردم را عرض مي‌کنم. اديان قبل از اسلام از روز اول ادياني بودند براي هدايت بشر. دين نوح و شريعت نوح پيامبر و همچنين ابراهيم خليل و موسي بن عمران ادياني بودند براي هدايت بشر و اقوامي که در عصر خود بودند براي نجات و هدايت آنها آمده بودند. ولي اسلام تازگي داشت و نوري بسيار گسترده داشت که فقط براي قوم و ملت خودش نيامده، بلکه اسلام براي همه بشر در آن زمان و در طول تاريخ تا روز قيامت آمده است. و لذا دين اسلام را اگر دين انسانيت و آداب انسانيت نام نهيم، جمله درستي گفته‌ايم زيرا در انجيل و تورات با اينکه تحريف شده‌اند(حتي در انجيل و تورات اصلي و شريعت نوح)، اين نکته‌هايي که در دين اسلام است و آن اينست که همه انسانها را به معنويت، عدالت و داشتن رفتار خوب و پسنديده دعوت مي‌کند، به هيچوجه در کتب آسماني ديگر نيست.

در اينجا به عنوان نمونه، بنده نکاتي را از آيات کريمه و احاديث شريفه عرض مي‌کنم. بهتر است خطباي نماز جمعه جهان اسلام حتماً در اين باره در نماز جمعه‌هاي دنياي اسلام بيان کنند و جوانان غرب را متوجه اين نکته کنند.

 اين جمله را هم عرض کنم که اينکه رهبر عزيزمان دام ظله جوانان را مورد خطاب خود قرار داده‌اند يک حديثي را عرض مي‌کنم و آن حديث اينست که شيطان وقتي به آدم چهل ساله رسيد و ديد او در چهل سالگي خود را درست نکرده است، او را در آغوش گرفته و صورتش را مي‌بوسد و مي‌گويد من به فداي روح تو شوم که ديگر تو سعادت نخواهي ديد؛ چون جوانيت را در گناه سپري کرده‌اي. اگر انسان در جواني متوجه به خدا شود و شکفته شود، بسيار ارزش دارد، ولي اگر سنش بالا رفت، اميد در سنين  بالا کم مي‌‌شود. آنان که در گناه و فساد اخلاقي و فکري بسر برده‌اند و سنشان بالا رفته، ديگر آن اميد وجود ندارد؛ برخلاف جوانان که فطرت را گم نکرده‌اند و اين جوانان پيران و پدران و مادران فردا هستند. بدين جهت خطاب به جوانان اثرپذيرتر است.

دين اسلام همه را به انسانيت توجه مي‌دهد از جمله اين آيه مبارکه‌اي که تلاوت کردم: «أُولئِكَ يُؤْتَوْنَ أَجْرَهُمْ مَرَّتَيْنِ بِما صَبَرُوا وَ يَدْرَؤُنَ بِالْحَسَنَةِ السَّيِّئَةَ وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ يُنْفِقُون‏»[2]«وَ إِذا سَمِعُوا اللَّغْوَ أَعْرَضُوا عَنْهُ وَ قالُوا لَنا أَعْمالُنا وَ لَكُمْ أَعْمالُكُمْ سَلامٌ عَلَيْكُمْ لا نَبْتَغِي الْجاهِلين»[3]

ترجمه‌اش اينست:

خداي متعال در اين آيه کريمه به جمع مؤمنان که علاقه و ايمان به پيامبر دارند، ولي با مشرکان و دشمنان مواجهند و مشرکان آنها را اذيت و آزارهاي مختلف مي‌کنند. خطاب مي‌کند و مي‌فرمايد شما با مشرکان مدارا کنيد. با آنها با زبان خوش صحبت کنيد. اگر سخن زشت به شما مي‌گويند شما سخن پاکيزه به آنها بگوييد. اگر کار بدي مي‌کنند، شما پاسخ بد به آنها ندهيد، شايد اين رفتار شما موجب گردد آنها عوض شوند و جامعه اصلاح گردد. وقتي سخن لغو مي‌شنوند اعراض مي‌کنند؛ يعني مقابله نمي‌کنند و مي‌گويند: «لَنا أَعْمالُنا وَ لَكُمْ أَعْمالُكُمْ سَلامٌ عَلَيْكُم» اينکه به مشرکان و آنان که اذيتشان مي‌کنند، سلام مي‌کنند. سلام يعني آرامش. قرآن مي‌گويد به آنان سلام کنيد؛ يعني شر ما به شما نمي‌رسد؛ يعني ما شما را اذيت نمي‌کنيم. از جانب ما بر شما سلامتي، کار و روش و کلام نيکو است. دنبالتان هم نمي‌رويم. شما ما را اذيت مي‌کنيد، ولي ما با شما کاري نداريم. اينطور برخورد کردن يک برخورد انساني است که انسانها را تربيت مي‌کند. اميرالمؤمنين(ع) در نهج البلاغه چنين فرموده است: «خالطوا الناس مخالطة إن متم بكوا عليكم و إن غبتم حنوا إليكم‏»[4]؛ با مردم چنان رفتار کنيد و چنين باشيد که اگر مرديد بر شما بگريند و اگر زندگي کرديد بگويند ما خوشحاليم که تو را مي‌بينيم و بر زندگي کردن تو شاد هستيم.

از اين بحثها فراوان است. اين روايات و آيات شريفه نشان مي‌دهد که جامعه اسلامي، جامعه انسانيت است و پيرو ديني است که شامل انسانيت است و همه انسانها را دعوت به انسانيت مي‌کند.

به امام صادق(ع) عرض کردند: «ما حد حسن‏ الخلق‏»؟ اخلاق وحسن خلق چيست؟ 

 قال: «تلين جانبك و تطيب كلامك و تلقى أخاك ببشر حسن‏»[5]؛ همچون پرنده‌اي بالت را در برابر ديگران نرم بگستر. بالت تيز نباشد که ديگران را بزند و زخمي کند، چون پرنده‌اي در آسمان که با بال خود پرنده ديگر را مي‌زند». چنين نباش. سخنت گرم و پاکيزه با مردم باشد. «و تلقى أخاك ببشر حسن»؛ با چهره باز با مردم روبرو شو.

 پيامبر اکرم(ص) مي‌فرمايد: «لا فضل‏ للعربي‏ على العجمي و لا للأحمر على الأسود إلا بالتقوى‏»[6]؛ عرب بر عجم ترجيح ندارد. سفيدپوست بر سياه پوست ترجيح ندارد، مگر با داشتن تقوا، معنويت و انسانيت. اينست دين اسلام. دين اسلام دين انسانيت است و همه بشر را در نظر دارد.

رهبر معظم انقلاب دام ظله در نامه‌شان به جوانان غرب از فرانسه شروع کردند و به آنها خطاب کردند که فرانسه چنين حادثه‌اي رخ داد و تکفيري‌هاي داعشي چنين جنايت کردند و اين موجب تأثر و تألم آقا و همه مسلمانان جهان است؛ يعني بحث راجع به اين نيست که مسلمان است يا نيست. بنابراين اين خود نشان مي‌دهد که اصلاً اسلام چيست و دنبال چيست. اسلام دنبال ساختن انسانها است.

اين خلاصه‌اي از تفکر ديني و ايدئولوژي است که گفتمانها و ميزگردها بايد در دنيا تشکيل شود و اين بحثها مطرح شود. به قول حضرت آقا که فرمودند که متأسفم که دارم در اين جهت اين نامه را مي‌نويسم. بايد جامعه بشري به اين فکر بيفتد. حالا غرب چه مي‌کند و کار  چيست.

اين تناقضي است که غرب گرفتار شده است. از يک طرف مي‌گويد ما مخالف داعش و تروريست هستيم. از طرف ديگر هم تروريست دولتي را حمايت مي‌کند.

از يک طرف همين تروريستهاي داعش را کمک مي‌کند و از طرف ديگر مي‌گويد که ما با اينها مخالف هستيم. اين وضعي است که در دنياي امروز پيدا شده است. اين مطلب و جريان دو نفع براي اسلام دارد و دو خسارت براي سردمداران غرب دارد.

دو نفعي که براي اسلام دارد اينست که موجب بيداري جهاني مي‌شود. مردم در اين تضادها آگاه مي‌شوند. مي‌فهمند چه خبر است. جامعه بشري که بيش از هفت ميليارد و نيم جمعيت دارد، آنهايي که دنبال تروريسم هستند و حمايت از آن مي‌کنند، از صد ميليون هم تجاوز نمي‌کنند که شامل رئيس جمهورها و سلاطين هستند؛ ولي ملتها با آنها مخالفند. جوامع بشري دارند از آنها جدا مي‌شوند. ملتهايي که در غرب هستند وقتي مي‌فهمند که دولتها و سردمداران کشورشان از تروريستها حمايت کرده‌اند از آنها مي‌بُرند و قطع اميد مي‌کنند.

در روايات آخر الزمان هم داريم که ملتها از دولتها مي‌بُرند و قطع اميد مي‌کنند.

از حضرت سؤال مي‌کنند که چرا ظهور حضرت مهدي(عج)  اينقدر به عقب مي‌افتد؟ مي‌فرمايند چون بايد تمام ملتها از قدرتهايي که حکومت مي‌کنند مأيوس شوند و بدانند فريادرسي نيست. به همين جهت ملتهاي دنيا و مردم غرب و مردم عربستان از سردمداران و حکام خود جدا مي‌شوند. اين واقعيتي است که اتفاق مي‌افتد: 1ـ جدا شدن از قدرتهاي فاسد؛ 2ـ بيداري در سطح جهان. اينها در حقيقت به نفع اسلام است.

بنابراين بايد دنيا بيدار شود. جوانان هوشيار شوند و رابطه درست و تعامل درست با اسلام برقرار کنند. گفتماني واقعي و درست با اسلام برقرار کنند که اميدواريم اين راه باز شود.

اين حرکتها، ناامني‌ها همه و همه نويدي بر اينست که فکرها باز مي‌شود مخصوصاً درگفتمانها و در گفتگوها مطرح شود که اسلام دين انسانيت است. ولي اين دين انسانيت در آينده جهاني خواهد شد و آنچنان امنيت برقرار خواهد شد که در حديثي آمده در حکومت امام مهدي(عج) يک زن جوان با اينکه زيور آلات همراه دارد و زيورآلات او آشکار است، به راحتي و با امنيت کامل، در شب تاريک، از شرق دنيا به غرب دنيا به تنهايي سفر مي‌کند. دوران پس از ظهور يک چنين روزي است که اسلام بشارت داده است.

اميدوارم اين تعامل و گفتمان براساس معيارهاي ديني آغاز شود. در دانشگاه‌هاي جهان اساتيدي در رشته‌هاي اديان الهي داريم، آنها به فکر بيفتند و با کشورهاي اسلامي کمک به شناسايي اديان کنند و دين خود را بيان کنند و در ترازو بگذارند و ببينند آن کفه‌اي که انسان‌ساز است، دين خاتم انبياء حضرت محمد(ص)؛ اسلام؛ است. خودم و همه عزيزان را به ورع و تقوا و دوري از گناه توصيه مي‌کنم.

 

خطبه دوم:

قال الله العظيم في کتابه الکريم: «ذلِكَ وَ مَنْ يُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَى الْقُلُوب‏»[7]

اربعين حسيني و سه روز غمباري که در پيش داريم يعني رحلت پيامبر اکرم(ص)، شهادت حضرت امام حسن مجتبي(ع) و شهادت امام رضا(ع)؛ را تسليت عرض مي‌کنم. همچنين سالروز شهادت آيت الله مدرس و روز مجلس را گرامي مي‌داريم. درباره اين شخصيت بزرگ و ارزشمند آقاي دکتر حداد عادل مطالب کاملي را بيان کردند. بنده بحثم را به حول و قوه خداوند متعال روي اربعين سيدالشهدا(ع) و اين راهپيمايي عظيم متمرکز مي‌کنم.

مسئله اربعين از زمان حضرت باقر(ع) طبق حديثي که دارد، شروع شد. البته قبل از امام باقر(ع) در سال 61 هجري به کربلا آمدند. اهل بيت(ع) آمدند. ولي اينکه زيارت اربعين علامت مؤمن است در اين حديث از حضرت باقر(ع) آمده است که علامت مؤمن پنج چيز است که يکي از آنها زيارت اربعين است. اين مسئله در اربعينهاي ديگر نيست. نه در اربعين پيامبر اکرم(ص) است و نه در اربعين سائر ائمه هدي(ع). اين اربعين امام حسين(ع) چه خصوصيتي دارد!

شايد بشود چنين گفت که آن کفه‌اي که امام حسين(ع) در ترازوي حق و باطل در روي زمين بوجود آورد، در دنيا و تاريخ بشريت بي‌نظير است. گرچه ترازوي حق و باطل از بدو خلقت از زمان هابيل و قابيل تاکنون بوده است و هر يک از انبياء با دجالهاي زمان خود روبرو شده‌اند. اما درمورد حضرت امام حسين(ع) نکته‌هايي وجود دارد که مسئله اربعين را تجلي خاصي مي‌بخشد.

تمام آنچه که در تاريخ انبياء مي‌بينيم مقابله حق و باطل است. ولي در تاريخ امام حسين(ع) گرچه در مقابله حق با باطل است، ولي بني اميه آن قالبي را که درست کردند قالب امام حسين(ع) بود. امام حسين(ع) نه تنها با کفر و ظلم مقابله کرد، بلکه پرده از محتواي آن اسلام بي‌محتواي بني اميه برداشت.

اگر بخواهيم آن را با مسائل امروز جهان تشبيه کنيم، همين مسئله تکفيري‌ها و قوم خبيث داعش است. الآن ملاحظه بفرمائيد که اسلام در برابر کفر هيچگاه مثل غرب که دين مسيحيت است يا اسرائيل يعني يهوديت(منظورم از يهود و يهوديت، آنان که معتقد به موسي بن عمران هستند مي‌باشد نه صهيونيستها و اسرائيل که معتقد به خدا نيستند) مسيحيت و يهود در برابر اسلام مي‌گويند ما حقيم و اسلام هم مي‌گويد ما حقيم. ولي مسيحيت و يهوديت نمي‌آيند شرايط و قالبي ايجاد کنند که در اين قالب کفر را بريزند و به نام اسلام معرفي کنند. اين چنين نيست. ولي در عصر يزيد آمدند و چنين کاري را کردند، عين همين کاري که داعشي‌ها مي‌کنند. الآن داعش چه مي‌گويد؟ مي‌گويد من مسلمانم. آمده در کپسولي به نام اسلام اين همه جنايت ريخته است که وقتي داعش در عراق وارد مي‌شود نماز جمعه برپا مي‌کند. اينها چنين بودند. بني اميه مي‌گفت اسلام اينست. امام حسين(ع) گفت اسلام اين نيست شما اسلام را عوض کرده‌ايد. بنابراين اباعبدالله(ع) محتوا را زنده کرد. يعني ادعاهاي دروغين را برگرداند و اسلام و قرآن را به جاي خودش برگرداند.

آنها محتوايي آورده بودند که بسيار خطرناک بود و بشر را نااميد مي‌کرد. مي‌گفتند اصلاً خبري نيست. مي‌گفتند اگر جنايت است پس رحمت خدا کجاست. حکمت خدا کجاست. بنابراين ما چرا اميد به رحمت خداوند و سعادت داشته باشيم.  اين داعش به حول و قوه خدا هر روز ضعيفتر و بدبخت‌تر مي‌شود. اين همه خشونت و جنايت را در محتواي اسلام خود گذاشته‌اند. اين وضعي که الآن در دنيا ملاحظه مي‌کنيد شبيه اين وضع در زمان يزيد بود که حضرت امام حسين(ع) آن بساط را بهم زد و از آنجايي که دين اسلام دين انسانيت است آنرا احياء کرد. بنابراين خون اباعبدالله به معناي روشن کردن اسلام و پرده برداشتن از حقيقت اسلام و نشان دادن اسلام نه تنها در آن زمان بلکه در تمام ادوار تاريخ است و حضرت وليعصر ارواحنا له الفداء که حکومت کند بر سر سفره حضرت حسين(ع) خواهد نشست. همانطورکه پيامبر اکرم(ص) هم از سفره امام حسين(ع) استفاده کرد و گفت: «حسين مني و أنا من حسين». اگر امام حسين(ع) نبود دين اسلام از بين رفته بود. بنابراين يک حقيقتي وجود دارد که بايد تبلور پيدا کند.

روزهاي آينده که روزهاي سوگواري رحلت پيامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن و امام رضا عليهما السلام است  همه عزاداري مي‌کنند، ولي اربعين يک خصوصيتي دارد و آن اينست که يکچنين حرکتي بايد بشود. از همان زمان که مسئله زيارت اربعين مطرح شد، يادمان مي‌آيد که زيارت مي‌رفتند، ولي عادي و ساده بود. ولي چندين سال است که اوج مي‌يابد و گسترده مي‌شود. اين گستردگي معناي ديگري دارد. معنايش اينست که مي‌خواهد بگويد بايد بيداري نسبت به آن چيزي که جهان را اداره مي‌کند پيدا شود. بيداري اسلامي و حرکت اسلامي و لذا از پنجاه کشور  حدود بيست و شش ميليون نفر زائر با هفده هزار موکب طبق آمار صدا و سيما به کربلا مي‌روند. با اينکه دشمن تهديد کرده است، ولي مراسم اربعين با اين چنين امنيت و عظمتي برگزار مي‌گردد. حالا اين مراسم اربعين را مقايسه کنيد با برگزاري مراسم حج توسط دولت عقب افتاده قرون وسطايي و شاهنشاهي سعودي که ديديد با دو ميليون و خرده‌اي حجاج در حج، چه وضعي را به بار آورد.

در اينجا از دولت محترم عراق بخاطر امنيتي که برقرار کردند، همچنين از مقام مرجعيت عراق تقدير و تشکر مي‌کنيم که در هر زمان که ضروري ديدند تذکراتي مي‌دهند. همچنين از صدا و سيماي جمهوري اسلامي که اطلاع رساني کامل کردند، تشکر مي‌کنيم. اين يک وضعي است که الآن در دنيا بوجود آمده است. اين حرکت بايد جلو برود. درس از قيام سيد الشهدا و شهادت حضرت موجب مي‌شود که ملتها با تمام مفاسد مقابله ‌کنند. چيزي که مي‌تواند جلوي تمام اين جنايات آشکار و مخفيانه را بگيرد، شهادت است. اين شهادت به عنوان سرمايه‌اي در برابر تمام باطلها مي‌ايستد که قرآن کريم در اين باره مي‌فرمايد: «وَ لَوْ لا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوامِعُ وَ بِيَعٌ وَ صَلَواتٌ وَ مَساجِد يُذْكَرُ فيهَا اسْمُ اللَّهِ كَثيراً وَ لَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزيز»[8] ؛ صوامع يعني صومعه‌ها که راهبه‌ها مي‌روند، بيع يعني مراکزي که معبد مسيحيت است و صلوات که معبد يهود است و مساجد که پايگاه مسلمين است.

اگر اين مبارزه‌ها نبود، همه اينها از بين مي‌رفت. شهادت، رهبر اين مبارزه‌ها و اين حرکات است. حالا شهادت در چه پايه و عظمتي است؟ اينست که در دنيا اثرگذار است يعني امام حسين(ع) وقتي در گودال قتلگاه افتادند، کلماتي بر زبان حضرت جاري بود و مي‌فرمودند: «الهي! رضاً برضائک. صبراً علي بلائک و تسليماً لامرک. لا معبود سواک. يا غياث المستغيثين.»

 به قول مرحوم نيّر:

                              جبرئيلا رفتنت زينجا نکوست             رو مشو حائل ميان ما و دوست

                              جبرئيلا  شهپرت  را  باز گير               تا ببارد بر تنم باران تير

حسين يعني تمام عشق به حق و اين عشق به حق است که چون خورشيدي مي‌درخشد و به تمام جهان نور مي‌دهد.

خودم و عزيزان را به ورع و تقوا توصيه مي‌کنم.

 


[1] . قصص/ 54.

[2] . همان.

[3] . قصص/55.

[4] . تصنيف غرر الحكم و درر الكلم،  ص437، الفصل السادس مواعظ في المعاشره.

[5] . من لا يحضره الفقيه،  ج‏4، ص412، و من ألفاظ رسول الله ص الموجزة التي لم يسبق إليها.

[6] . بحار الأنوار،  ج‏22، ص348،  باب 10 فضائل سلمان و أبي ذر و مقداد و عمار رضي الله عنهم أجمعين و فيه فضائل بعض أكابر الصحابه

[7] .حج/ 32.

[8]. حج/ 40.

 


Rss Services Print  - (10 Body)  Visitor Count: 1465
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
کد امنیتی: تصویر امنیتیتغییر عکس