شاخه بندی اخبار


نماز جمعه 12تيرماه 1394

نماز جمعه 12تيرماه 1394

Date:1394/5/4

مشروح خطبه‌هاي نماز جمعه تهران توسط آيت الله امامي کاشاني در تاريخ 12 تيرماه 1394


خطبه اول:

قال الله العظيم في کتابه الکريم: «تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ فيها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْر**سَلامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْر»[1]

ايام ولادت پربرکت حضرت امام حسن مجتبي(ع) را تبريک و تهنيت عرض نموده و موعظه‌اي از آن بزرگوار براي خود و همه عزيزان بيان مي‌کنم.

«اتَّقُوا اللَّهَ عِبَادَ اللَّهِ وَ جِدُّوا فِي الطَّلَب وَ تُجَاهَ الْهَرَبِ وَ بَادِرُوا الْعَمَلَ قَبْلَ مُقَطَّعَاتِ النَّقِمَاتِ‏ وَ هَاذِمِ اللَّذَّات»[2]

اي بندگان خدا! تقوا داشته باشيد و از گناه بپرهيزيد و در به دست آوردن مکارم اخلاق و پرهيزگاري کوشا باشيد، سستي نکنيد و بي‌تفاوت نباشيد. قبل از اينکه سالخورده شويد و در جواني سعي کنيد خصلتها و صفات پسنديده را در خود ايجاد کنيد تا در دوران پيري اين صفات پسنديده براي شما ملکه شود.

اين بخش از موعظه امام حسن مجتبي(ع)  در رابطه روحيه و اخلاق بود.

بخش دوم در رابطه با عمل است. «وَ بَادِرُوا الْعَمَلَ قَبْلَ مُقَطَّعَاتِ النَّقِمَاتِ‏ وَ هَاذِمِ اللَّذَّات»[3]؛ خوب عمل کنيد. به وظايف خود خوب عمل کنيد قبل از اينکه از اين دنيا برويد و گرفتار مشکلات بعد از مرگ شويد.

بعد از مرگ در حق الناس از  شما مطالبه خواهند کرد که مدعي شما فلان شخص است. در فلان جا آبروي او را برديد. در فلان مکان مال او، عِرضش، ناموسش و جانش را مورد تجاوز و اهانت قرار داديد. ما بايد بدانيم دنبال اين اخطارها، نقمات و گرفتاريهاي بعد از مرگ است. از چنين روزي به خداوند متعال پناه مي‌بريم. 

بحثم به مناسبت فرا رسيدن ليلة القدر است. در قرآن کريم به ليلة القدر در دو جا، يکي در سوره قدر و ديگري در سوره دخان اشاره شده است. اين بحث ابعاد مختلف دارد که بنده به يک بعدش مي‌پردازم و آن آيه ««تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوح» است. در شب قدر روح که بعضي گفته‌اند جبرئيل امين است و گروهي گفته‌اند بالاتر از جبرئيل امين هستند به زمين مي‌آيند و دائماً در رفت و آمد در زمين هستند.

شخصي خدمت امام صادق(ع) آمد و درباره ليلة القدر پرسيد. که اين «تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ» چگونه است. آيا مي‌شود ما نزول ملائکه و تحولهايي که اتفاق مي‌افتد را ببينيم؟ حضرت فرمود اگر در ماه مبارک رمضان، هر شب سوره مبارکه «دخان» را قرائت کني، شب قدر و تحولات آن را مي‌بيني.

 يکي از علماي بزرگ اهل سنت به نام مازري (از شخصيتهاي قرن 4 هجري قمري) که رئيس مذهب مالکيه بوده است مي‌گويد که علماي اهل سنت و علماي برجسته آنان بر دو نکته اجماع کرده‌اند که شب قدر منحصر به آن شبي که قرآن بر پيامبر اکرم(ص) نازل شده نيست، بلکه در تمام سالها تا قيامت اتفاق مي‌افتد. شب قدر در ماه مبارک رمضان از آغاز بوده و تا ابد ادامه دارد. نکته اول اينست.

نکته دوم اينست که اينکه جبرئيل و ملائکه  در زمين نازل مي‌شوند، به کجا مي‌روند؟ شيعه اماميه مي‌گويد که بر وليّ امر مهدي آخر الزمان نازل مي‌شوند.

اهل سنت در اين نکته چند دسته شده‌اند. تقريباً همه مي‌گويند که جبرئيل و ملائکه  بر انسانهاي استثنايي نازل مي‌شوند. ولي مازري مي‌گويد بر صادقين نازل مي‌شود و صادقين او را مي‌بينند.

بعضي از مفسرين ديگر اهل سنت اين حديث را از پيامبر اکرم(ص) نقل مي‌کنند که جبرئيل با چهار پرچم و لوا وارد مي‌شود: يک پرچم را بالاي خانه کعبه مي‌زند، يک پرچم را بالاي قبر پيامبر اکرم(ص) مي‌زند، يک پرچم را در بيت المقدس و پرچم ديگر را در طور سينا مي‌زند. يعني 4 نقطه‌اي که مرکز توحيد و کانون نبوّت بوده است.

بعضي از علماي اهل سنت از جمله ابوسهل بغدادي نظري ديگر دارند. ابوسهل بغدادي حديثي نقل مي‌کند که راويان اهل سنت آن را از امام صادق(ع) نقل کرده‌اند.

مي‌گويد شنيدم علي(ع) چنين فرمود: «فِيهَا عَلَى الْوُصَاةِ بَعْدَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ مَا يَنْزِلُ»‏.

 قِيلَ لَهُ: «وَ مَنِ الْوُصَاةُ يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ»؟ قَالَ: «أَنَا وَ أَحَدَ عَشَرَ مِنْ صُلْبِي هُمُ الْأَئِمَّةُ الْمُحَدَّثُون‏»[4]؛ گفتم يا اميرالمؤمنين وصاة چه کساني هستند؟ («وصاة» جمع وصيّ و بر وزن فعيل است.) حضرت فرمودند: من و يازده فرزند از صلب من که قرآن بر آنها وارد مي‌شود.

اين نکته که بر امام زمان(ع) وارد مي‌شوند در روايت ديگري نيز آمده است و آن حديث اينست: «سَمِعْتُ رَجُلًا يَسْأَلُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ(ع) عَنْ لَيْلَةِ الْقَدْرِ. فَقَالَ أَخْبِرْنِي عَنْ لَيْلَةِ الْقَدْرِ كَانَتْ أَوْ تَكُونُ فِي كُلِّ عَامٍ فَقَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع لَوْ رُفِعَتْ‏ لَيْلَةُ الْقَدْرِ لَرُفِعَ الْقُرْآنُ‏.»[5]؛ شخصي خدمت امام صادق(ع) مي‌آيد و سؤال مي‌کند که آيا شب قدر در عصر پيامبر اکرم(ص) و سال نزول قرآن بوده است يا در همه سالها مي‌باشد؟ حضرت مي‌فرمايد اگر شب قدر برداشته شود و در هر سال نباشد قرآن برداشته مي‌شود. شب قدر همواره با قرآن است.

فيض اعلي الله مقامه در کتاب شريف وافي که شرح اصول کافي است، چنين مي‌گويد: سرّ مطلب اينست که در شب قدر فرشتگان و جبرئيل که بر زمين نازل مي‌شوند سراغ انساني مي‌روند که وليّ خداست. براي چه؟ براي اينکه هر آنچه مربوط به تمام سال مي‌شود (از معارف الهي، احکام الهي ورويدادها) همه به امام عصر عرضه مي‌شود.

در قرآن کريم هم عبارت «من کل امر» شاهد همين مطلب است.«تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ فيها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْر»؛ «من کل امر» يعني از هر امر. «من کل امر» يعني به امر الهي. يک نکته اينست.

 نکته ديگر مربوط به حوادثي است که مربوط به بندگان خداست؛ از جمله مرگ، حيات، سعادت، شقاوت و رزق و آنچه براي انسان رخ مي‌دهد که بعضي روايات دارد که به اين نکته توجه کرده‌اند که «من کل امر» را «بکل امر» ترجمه کرده‌اند که جبرئيل وقتي برحضرت حجّت وارد مي‌شود يک نکته اينست که به محضر حجت خدا مي‌آيند و اوضاع جهان و دستورات الهي در سال آينده  برحضرت عرضه مي‌شود و و از طرف ديگر، اعمال و حوادثي که مربوط به بندگان خداوند است بر ايشان عرضه مي‌شود.

بنابراين بايد دستور خدا را اجرا کرد همانطورکه در حديث ثقلين که مورد اتفاق شيعه و سني است آمده است که رسول اکرم(ص) فرمود من دو چيز در ميان شما مي‌گذارم: کتاب الله و عترتي که اينها با هم هستند بيان قرآن با حجت خداست با کسي است که با قرآن در ارتباط است. خوشبختانه بعضي از علماي بزرگ اهل سنت با شيعه اماميه هم‌صدا هستند. بعضي از علماي ديگر بزرگ اهل سنت هم بر اين عقيده هستند که جبرئيل و فرشتگان بر صادقين و اولياء وارد مي‌شوند؛ ولي به قول حافظ:

جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه

چون نديدند حقيقت ره افسانه زدند[6]

البته بعد هم متوجه اين نکته مي‌شوند که بسياري از علماي اهل سنت از جمله صوفيان و عارفان حتي غير عارفان مثل ابوسهل بغدادي با شيعه هماهنگ هستند. لذا بعد از اين حافظ استدراک کرده و مي‌گويد:

شکر ايزد که ميان و او صلح افتاد

صوفيان رقص کنان ساغر شُکرانه زدند

يعني آنها هم با ما شدند. غير صوفيان و عرفا هم در اين موضوع با شيعه هستند. البته تمام علماي اسلام معتقد به حضرت مهدي ارواحنا له الفداء هستند و اين نکته‌ مهمي است و من اينجا به علماي بزرگ اهل سنت و به تمام امت سني و شيعه عرض مي‌کنم که دنياي استکبار، اسلام و امام زمان(عج) را نشانه رفته است.  اين نکته‌اي که ابن تيميه در کتاب خودش نوشت و عبدالوهاب آن دروغ را تبليغ کرد و همين سعود عبد العزيز که سر سلسله آل سعود است، براي عبدالوهاب در عربستان مکاني را اختصاص داد و به او امکانات تبليغاتي و رواج تکفيري‌گري را داد؛ به دروغ گفتند که شيعه مي‌گويد مهدي(عج) در سرداب است. از آن سرداب بيرون خواهد آمد و شيعيان بالاي سرداب رفته و اسبهايشان را آماده کرده و شمشير کشيده‌اند که بيا، ما قيام مي‌کنيم. اينها اين دروغ را به شيعه مي‌بندند درحاليکه امام عصر(ع) از مکه شروع مي‌کنند، تکيه به ديوار کعبه مي‌دهند، جاي حضرت هم مشخص نيست.

در دعاي ندبه آمده است: «أَ بِرَضْوَى‏ أَوْ غَيْرِهَا مِنْ ذِي‏ طُوَى‏»؛ تو کجائي؟ ما نمي‌دانيم.

 اين عقيده شيعه است. با اين تهمتها و دروغها مي‌خواهند منجي جهاني را از دست مسلمانان بگيرند. امت اسلام در اينجا نبايد دو صف شوند. شيعه و سني همه با هم هستند، زيرا حضرت منجي و مصلح است.

نکته‌اي که اينجا بايد در پايان خطبه اول عرض کنم اينست که جبرئيل و ملائکه بر امام عصر(ع) نازل مي‌شوند و آنچه دستور خداست را مي‌گويند و آنچه از پيش آمده است عرض مي‌کنند ولي تکليف ما مي‌شوند. ما بايد خودمان را در آن مدار قرار دهيم تا از آن شعاع استفاده کنيم. با چه چيز مي‌توانيم خود را در آن مدار قرار دهيم؟ با تقوا، با دوري از گناه و استغفار، با عبادت و روزه.

 در روايت است در شب قدر گام اولي که انسان براي بهره بردن از شب قدر بر مي‌دارد، نماز جماعت عشاء در مسجد است. همين که نماز عشاء را در مسجد گذاشت برکات شب قدر از همان لحظه شروع مي‌شود. بنابراين بايد در شب قدر استغفار و توبه کنيم. صدقه و احسان و کمک به بينوايان و اخلاق نيکو داشتن و درست کردن باطن بسيار مهم است.

اخلاق و ملکات نيکو داشتن و باطن را درست کردن؛ با اين کارها خودمان را به شب قدر و امام زمان(ع) نزديک کنيم. خدايا! به صاحب شب قدر، وجود اقدس امام عصر(ع) و به اجداد طاهرش و به صديقه کبري مادر بزرگوارش قسمت مي‌دهيم ما را از برکات شب قدر  برخوردار فرما. امت اسلام را از برکات شب قدر برخوردار فرما! خدايا! در اين شب‌هاي قدر دعاي مسلمانان را براي پيروزي اسلام و ذلت دشمنان اسلام مستجاب فرما.

 

خطبه دوم:

خودم و همه عزيزان را به ورع و تقوا توصيه مي‌کنم. باز جمله‌اي از امام حسن مجتبي(ع) بيان مي‌کنم. «وَ سُئِلَ عَنِ الْمُرُوَّةِ فَقَالَ ع شُحُّ الرَّجُلِ عَلَى دِينِهِ وَ إِصْلَاحُهُ مَالَهُ‏ وَ قِيَامُهُ‏ بِالْحُقُوق»[7]؛ به امام مجتبي عرض مي‌کنند مروت و جوانمردي چيست؟ انسان با مروت کيست؟

حضرت مي‌فرمايند: «شح الرجل علي دينه»؛ انساني که بر دين خود حريص باشد؛ به دينش اهميت بدهد، بر دين، نماز و اخلاق نيکو حريص باشد و از بديها اجتناب کند.

«اصلاحه ماله»؛ مالش را اصلاح کند. مال حرام و لقمه حرام استفاده نکند.

«غيابه بالحقوق»؛ حقوق مردم را رعايت کند. به حقوق ديگران احترام بگذارد.

اميدوارم خودم و همه عزيزان از ورع و تقوا و توصيه‌هاي اولياي خدا برخوردار باشيم. اما بحثم راجع به چند نکته است. نکته اول اينست که اسلام در شرايط بسيار حساس و بي‌سابقه‌اي قرار گرفته است؛ يعني مبارزه و جنگي بين اسلام و کفر در گرفته است که ميدان اين جنگ ميدان مجازي است. در سايتها و شبکه‌هاي مجازي و حتي موبايل و تلفن اين تبليغات زهرآگين عليه اسلام گسترده شده است. اين ميدان، ميدان نبردي است که دنياي صنعت از يک طرف عليه تمام فضايل اخلاقي و انساني استفاده مي‌کند و از طرف ديگر داعشها و تکفيريها وگروه النصره و طالبان عليه مسلمانان با قدرت آمريکايي و صهيونيستي و پول نفت نبردي را به راه انداخته‌اند. استکبار و دشمنان اسلام از همين شبکه‌هاي مجازي عليه اسلام و مسجد و شيعه تبليغ مي‌کنند و جوانان جاهل و نادان را به سمت خود مي‌کشانند و به دروغ سلفي‌گري را تبليغ مي‌کنند. اين وضعي است که در دنياي امروز است.

تکليف چيست؟ جهان اسلام بايد بيدار شود. خطباي جمعه بايد معارف اسلام را بيان کنند. اين گروه گروهي است که دنياي استکبار عليه اسلام ترويج و تقويت مي‌کند. مدير بعضي از کشورهاي اسلامي صهيونيستي و يهودي هستند مثل همين عربستان سعودي. شما مي‌بينيد که چه بساطي در يمن به راه انداخته‌اند! مي‌بينيد که داعش چه بساطي را در سوريه، عراق و لبنان به راه انداخته است! البته کشورهاي غربي و آل سعود فکر مي‌کنند اين جنايات را به ملتهاي مسلمان مي‌کنند؛ ولي ان شاء الله آتش همين فتنه به زودي دامن خود آنها را هم فرا خواهد گرفت.  و اين شرايط ناگواري است که براي جهان اسلام پيش آمده است. هزاران درود و صلوات بر امام خميني اعلي الله مقامه که مسئله اتحاد جامعه اسلامي و امت اسلام را مطرح کردند و حتي هفته وحدت تعيين کردند و در برابر اسرائيل و رژيم صهيونيستي جمعه آخر ماه مبارک رمضان را روز قدس اعلام فرمودند. اين حرکت براي اينست که امت اسلام منسجم و متحد شوند. رهبر معظم انقلاب دام ظله همين راه را بسيار عالي ادامه مي‌دهند و جمله ديشب ايشان در ميان شاعران و اديبان چه زيبا بود که فرمودند شعر بايد در راه جدا شدن حق از باطل و در راه خدمت به اسلام قرار بگيرد.[8] باز به فرمايش ايشان که جمله‌اي عالي است: عده‌اي هستند که اختلاف ايجاد مي‌کنند، خودشان را هم شيعه مي‌دانند، شبکه‌هاي تبليغاتي در دنيا ايجاد کرده‌اند و ادعاي پايبندي به ولايت اهل بيت(ع) را دارند، ولي اسلامشان آمريکايي است، تشيع آنها انگليسي است.

واقعاً چنين است. تشيعي که کلمات زشت عليه خلفا بيان مي‌کند، مگر غير از تشيع انگليسي است!  اينکه داعشها در مساجد شيعيان انفجار ايجاد مي‌کنند، براي اينست تا بگويند سُنّي‌ها با شما اينطور مي‌کنند و در مقابل به سنّي‌ها مي‌گويند که شما هم بدانيد شيعيان هم با نماز جمعه شما چنين خواهند کرد. هدفشان ايجاد جنگ و اختلاف بين سنّي و شيعه است. ببينيد دشمن چقدر هوشيارانه و موزيانه کار مي‌کند! اين جناياتي است که اينها مي‌کنند. خطباي جمعه جهان اسلام! اتحاد و وحدت کلمه، فهم و بيان اسلام واقعي و باز کردن توطئه‌ها و نقشه‌هاي دشمنان اسلام، مهمترين وظيفه در دنياي امروز است.  ميدان جنگ اينجاست رهبري معظم انقلاب بر اين ميدان از ساليان بسيار قبل تکيه داشتند هرچه جلو مي‌آييم مي‌بينيم که اين ميدان چقدر جدي و مهم است.  

يک جمله‌اي را هم درباره قوه قضائيه بيان مي‌کنم. ما به روح بلند آيت الله بهشتي که شهيدي مظلوم، عظيم الشأن، عالم، فقيه، مجتهد و فيلسوف در فلسفه شرق و غرب و مديري جامع الشرايط بودند و 72 تن از ياران انقلاب اسلامي درود فرستاده و علوّ مقام و رحمت براي آنان از درگاه خداوند متعال خواستاريم. يک نکته ديگر هم درباره دستگاه قضائيه عرض  مي‌کنم. حضرت اميرالمؤمنين(ع) در نامه به مالک اشتر مي‌فرمايند که جنود، سپاه، ارتش و نيروي مسلح در يک طبقه هستند و قضات در طبقه ديگري قرار دارند و طبقه ديگر نيز به قانونگذاران و مجريان اختصاص دارد، همه بايد دست به دست هم بدهند و قضات عدالت را بر پا کنند.

ما قضات شريف بسيار داريم. من اين موعظه را به بعضي از قضات بدنه قوه قضائيه عرض مي‌کنم. قضات محترم! توجه کنيد حکم را به عدالت بدهيد. مبادا هوا و هوس شما را گرفتار کند. يک نکته هم به کارشناسان و کساني که پرونده را تشکيل مي‌دهند، عرض کنم که کارشناسان بايد درست رأي بدهند تا قاضي در برابر کارشناسي غلط آنها قرار نگيرد. به بعضي از وکلاي دادگستري که در معرض شيطان قرار مي‌گيرند هم عرض مي‌کنم که مراقب باشيد زندگي دنيا زود مي‌گذرد. امام مجتبي فرمودند: «لَذَّاتِ‏ الدُّنْيَا لَا بَقَاءَ لَها»[9] نعمتهاي دنيا دائمي نيست. اينها زود از بين مي‌روند. از شب قدر استفاده کنيم و بنا را بر اين بگذاريم که عدالتي که اميرالمؤمنين(ع) فرمودند را اجرا کنيم.

نکته آخر هم در رابطه با مذاکرات هسته‌اي است همه نکته اينجاست که ايدئولوژي اسلام و قرآن کريم مي‌فرمايد: «فَلا تَخْشَوْهُمْ وَ اخْشَوْن»[10] از کفار نترسيد از من بترسيد. اين تفکر ديني است که رهبر معظم انقلاب، ملت ايران، دولت، مجلس و قوه قضائيه دارند براساس همين ايدئولوژي ايستاده‌اند و از مواضعشان که براساس عزّت، اقتدار و کيان ملّت ايران است به هيچ وجه عقب نشيني نمي‌کنند.

خدايا! قلم عفو بر گناهان ما بکش. پروردگارا! ما را به آنچه رضاي توست توفيق مرحمت بفرما.

پي‌نوشتها:


[1]. قدر/ 4 و 5.

[2]. بحار الأنوار،  ج‏75، ص 109، باب 19 مواعظ الحسن بن علي (ع).

[3]. بحار الأنوار،  ج‏75، ص 109، باب 19 مواعظ الحسن بن علي (ع).

[4]. الصراط المستقيم إلى مستحقي التقديم، ج‏2، ص124، 4 فصل في النص على واحد واحد من الأئمه عليهم السلام.

[5]. الكافي، ج‏4، ص158، باب في ليلة القدر.

[6]. ديوان حافظ شيرازي،  غزل شماره 184.

[7]. تحف العقول، ص 235 ، و روي عنه ع في قصار هذه المعاني

[8]. ديدار جمعي از اديبان و شاعران با معظم له در تاريخ 11 تيرماه 1394؛ «شعر انقلاب بايد در خدمت عدالت، وحدت و پيشرفت همه‌جانبه کشور باشد...اگر شاعر و هنرمند نسبت به جنگ حق و باطل بي طرف باشد، در عمل استعداد و نعمت خدادادي خود را ضايع کرده و چنانچه در خدمت جبهه باطل قرار بگيرد، کار او خيانت و جنايت است.»

[9]. مجموعه ورام، ج‏1، ص69، باب العتاب.

[10].مائده/ 3.

 


Rss Services Print  - (11 Body)  Visitor Count: 2326
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
کد امنیتی: تصویر امنیتیتغییر عکس